Zo ooc zal dat de ghelande grooten cost hebben ghedoocht ende ghesupporteert24 zo wel duert vermaeken ende legghen van der selver sluijs metgaders tvers- schen25 van den lande als anderssins, te wetene duer tgraeven ende delven van huerlieder waterganghen, die wederomme nootzakelijck dienen gheleijt ende ghegraven te zijn ter preservatie26 van den vruchten, welcke wateringhe ende tgraven van dien groote excessive somme ghecost heeft ende apparent27 meer te becosten zonder dat28 de29 ghelande van Rietdijck ende Vulfsdijck eeneghe bistant ofte secours30 ghehadt hebben, niet meer van den voorseijden Zes Heveringhen hemlieden naest gheleghen, dan van andere, als Neusse, Axele, Assenede ende Bouchouterambacht. Ende dat midts de separatie bij den edelen voorsaten van der Mt. gheordonneert ende ghestelt31, ghemerct dat de zelve van32 Rietdijck ende Vulfsdijck negheen schaede en connen hebben van den zeiven van Der Neusse. Verclaersende ooc voorts de voornomde supplianten ende zal blijcken dat de voorseijde33 Zes Heveringhen ten zeiven tijde ende jaere ooc bevloeijt wesende vervolch deden omme assestencie secours ende behulp thebben van Hulsteram bacht. Ende midts dat der zelve van Hulsterambacht vertoochden de separatie ende heurlieden voorscreven last waeren verclaerst te zijne niet ontfanghe. Verclaersen ooc voorts de supplianten ende betoocht den procureur ulieden mijne voornomde heeren dat de zelve sluijs beghint te vervallen, overzulck gheheel verrot, zo dat de zelve binnen eenen jaere ten lancxsten sal moeten vermaect we- sen, int vermaecken van de welcke den dijck zal moeten afghenomen worden, tot bat34 dan een halfven dijck dewelcke sluijs bij estimatie van persoonen hemlieden dies verstaende wel costen zal de somme van twee hondert ponden grooten de welcke niet wesen en zal zonder den cost van der zeiver heveringhe ende lande van Hulsterambacht. Item dinspectie van der voornomde sluijs ghenomen hebbende, laetende up de noortwestzijde den dijck van Axelambacht, zal ulieden mijne voornomde heeren believe te gaene ende treckene lancx den dijck, streckende oostwaert up, twelcke es den dijck van Hulsterambacht ghenaempt den Dijck van Curterijcke ende Bij- loocke35 binnen36 den zeiven ambachte van Hulst, aldaer up de noortzijde ghele ghen es ende loopt de havene van den zeiven van Hulst streckende alzo noort- westwaert uppe, naer den zeemont uut. Van welcke sluijse ende lancxst der voorseijde havene de procureur ulieden mijne voornomde heeren betoocht, dat diverssche rijswercken ende barmen ligghen, die daeghelicx groote somme van 24. 'ghesupporteert': kosten gedragen. 25. 'tversschen': het droogleggen/ na inundatie opnieuw geschikt maken voor verbouw van gewas sen. 26. 'ter preservatie': ter bescherming van. 27. 'apparent': duidelijk blijkend/ voor de hand liggend. 28. 'zij' is doorgehaald. 29. 'zelve van Stoppeldijcke' is doorgehaald. 30. 'bistant ofte secours'bijstand of hulp. 31. bijis doorgehaald. 32. 'Stoppeldijck' is doorgehaald. 33. 'supplianten' is doorgehaald. 34. 'bat': meer. 35. 'Dijck van Curterijcke ende Bijloocke': dijkstuk dat door het O.L.Vr. kapittel van Kortrijk en het gasthuis De Bijloke (Gent) gezamenlijk werd onderhouden. 36. 'Hulsterambacht' is doorgehaald. 15

Archief | 1996 | | pagina 43