penninghen costen omme de selve tonderhoudene, ende dat nootzaekelijck es37 eeneghe vermaect ende andere van nieus gheleijt te wordene, ofte anderssins zoude ter zeiver plaetse inbraeke vallen; emmers de liingde van hondert vijftich roeden38 tot zeker scorre ulieden mijne voornomde heeren betooghende, welcke gheleghen zijn van noorden tusschen de haven ende den zeiven dijck. Aldaer de procureur ulieden mijne voornomde heeren betoocht dat den dijck necessairelijck sal moeten ghehoecht ende angheleijt worden der hoochde van drie voeten39, want anderssins zoude den zeiven dijck moghen overvloijen, bij dat den zeiven dijck den Xlen deser maent junij LXII, bijnaer overghevloeijt heeft zo men tzelve merckelijck zien mach bij den vloemerck40 aldaer gheleghen, ter welcker plaetse den zeiven dijck int jaer Lil gheheel overvloijde ende overliep. Ende commende lancxst den voorseijde dijcke eerst voorbij den huijse daer won- achtich es de weduwe van Jan41 Artsen, metgaders daer ooc wonachtich es Clais de Conninck, beede ghestaen up de westzijde van den dijcke, aldaer men bevin den zal bij oculaire inspectie dat den dijck zeer sober es, ende tanderen tijden tlandt aldaer gheinundeert gheweest heeft. Aldaer den dijck erom loopt met eenen helleboghe totter buijse42 van der heverynghe van Rietdijck ende Vulf- dijek. Welcke buuse gheleijt was int jaer XXXII als de43 voorseijde sluijs ulieden mijne heeren hier vooren ghetoocht uutghevloijt was, omme tvater van den ver- droncken landen daerduere te suwerene, die alsdoen coste Vlllc karolus guldenen ende meer. De welcke buuse van noode es wederomme vernieut te worden ende nu wel costen zal midts den dieren aerbeijt van den wercklieden ende dierte van den haute bat dan IIc ponden grooten. Ontrent welcke buuse van beede zijden tot jeghens over den huijse daer wonachtich es Adriaen Willemssone wel de lingde van tzestich roeden, aldaer gheleghen zijn zeker barmen ende rijseren hoofden, de welcke ooc dienen vernieut ende vermaect. Welck upmaecken costen zal groote excessive somme bij dat de zelve gheheel gheruijneert ende vervallen leg- ghen bijden cours ende loop van den haven van Hulst. De voornomde procureur gheeft ulieden mijne voornomde heeren noch te kennen ende zal blijeken dat int jaer XXXIII den dijck ulieden mijne voornomde heeren bewesen ende noch te bewijsen ghehoocht es totter stede van Hulst toe drije voe ten hooghe meer ende min naer de gheleghenthede van den dijcke, twelcke groote somme van penninghen ghecost heeft, zonder dat zij supplianten danof eenich secours ghehadt hebben van die van Axelambacht. Ende es wederomme44 den selven dijck over al te hooghen danof elcke roede wel costen sal XVIII zo XX stuvers boven den rijseren hoofden, ulieden mijne voornomde heeren betoocht ende hiemaer te betoghene. Item ende dinspectie van der voorseijde buuse ghesien hebbende sal ulieden mijne voornomde heeren beliefven te commene lancx den voornomden dijck, gheleghen bewesten tsas ende alzo voortgaende tot bij den huuse daer wonachtich es Jan Bocxstale. Aldaer de supplianten ulieden mijne voornomde heeren betoo- 37. 'eeeghg' is doorgehaald. 38. Een Gentse roede 3,8542 meter. 39. Een Gentse voet 0,2753 meter; 14 voeten 1 roede. 40. 'vloemerck': vloedpeil. 41. 'h'is doorgehaald. 42. 'ende kerende oostwaerts op' is doorgehaald. 43. 'buijse' is doorgehaald. 44. 'vane' is doorgehaald. 16

Archief | 1996 | | pagina 44