ghen zekere rijswercken nieuwelincx aldaer gheleijt ende nootsaekelijck noch te legghen, twelcke den supplianten ooc costen zal groote somme van penninghen. Ende tzelve ghesien hebbende, sal ulieden mijne voornomde heeren believen te treckenen zuijtwaert up altijts west der haven van Hulst, tot an zeker hecken45 staende up den zeiven dijck jeghens over de wonijnghe van Jan Asscherijck. Ter welcker plaetsen nootsaekelijck es insghelijcx gheleijt te wordene46, rijswerck ter conservatien47 van den dijcke. Soo ooc nootsaeckelijck dient gheleijt een tweeste rijswerck48 van tvoorseijden hecken tot een tweeste hecken lancx der voorseijde havene, daer ooc den dijck te hoghen es zo den procureur ulieden mijne voor nomde heeren bewijst. Ende de voorseijde twee heckenen ghepasseert zijnde, believe voorts mijne voor nomde heeren te treckene zuutwaert up, tot voor den dam ofte hofstede van Wil- leboort Asscherijck. Aldaer de procureur ulieden mijne voornomde heeren be- toocht ende bewijst den zeiven dijck zeer qualijc gheleghen zijnde, ende nootsaekelijck rijsseren wercken gheleijt te zijne, XV of XVlen roeden lingde, de welcke ooc groote somme van penninghen costen zal. Believen voorts de selve visitatie ghenomen hebbende altijts zuutwaerts up te treckene lancx den Havendijck tot an49 een vijngherlijnck twelcke gheleghen es hondert vijftich roeden van der voorgaende visitatie, aldaer insghelijcx rijs- weerck dient gheleijt te werdene ter preservatie50 van den zeiven dijcke. Ende tselven ghedaen sal ulieden mijne voornomde heeren believen te gaene zuutwaert up, aldaer de procureur ulieden mijne voornomde heeren bewijst eenen groote langhe streke51 tot zeker clopheck, en daer ooc den dijck quaet ende dangereux52 es nootsaekelijck dienende onderhouden met rijswercken ende anderssins. Ende de inspectie oculaire ghenomen hebbende sal ulieden mijne voornomde heeren believe te trecken duer tselve clophecken, tot in de cromme ofte keere53 van den dijcke, aldaer de procureur betoocht twee plaetsen daer ooc dient noot saekelijck reparatie van rijswercken ende anlegghinghe54 van dijcke. Ende van daer commende binnen der vrijhede van der voorseijde stede van Hulst, zo55 believe ulieden mijne voornomde heeren tansiene ende oculaire in spectie te nemene van eender langher streke van dijcke ligghende bewesten der voornomde havene, achter de soutkeeten van der voornomde stede. Aldaer de56 zelve havene gheinundeert zoude hebben ten hadde ghedaen de cracht, resisten- cie ende groot weere van den inwonenden van der voorseijde stede aldaer doende; twelcke niet ghedaen en wierdt zonder grooten coste, ende es ghescepen noch groote sommen van penninghen te becosten. 45. 'hecken': hek, afrastering. 46. 'aldaer rijssewerck' is doorgehaald. 47. 'conservatien': behoud, bewaring. 48. 'rijsse werck' is doorgehaald. 49. 'den' is doorgehaald. 50. 'preservatie'; bescherming, bewaring. 51. Langhe streke': lange strook, langgerekt stuk land. Streke is een woord dat voorkomt bij de verdeling van de tienden in een evering of van een bepaald stuk land, waarmee een bepaald gedeelte wordt aangegeven. 52. 'quaet ende dangereux': zich in slechte en gevaarlijke staat bevinden. 53. 'cromme ofte keere': bocht, draai of buiging. 54. 'anlegghinghe': aanlegsel in de vorm van een hoofd, pui e.d. 55. 'belie'is doorgehaald. 56. 'voorseijde' is doorgehaald. 18

Archief | 1996 | | pagina 46