Uuten welcken bij ulieden mijne voornomde heeren te considereren doet, wat grooten cost ende last de voornomden van Hulst ende Hulsterambacht te doo- ghen hebben bij den onderhouden van heurlieder eijghen dicaige, ende dat zij negheenen meerderen ofte breederen cost oft last en behooren te dooghen niet meer mette voorseijde van Der Nuese dan anderen, zo ghijlieden mijne voor nomde heeren hiernaer noch bevinden zult. Ende de voorseijde inspectie ende veue oculaire bij ulieden mijne voornomde heeren ghenomen hebbende, sal ulieden believen wederomme te commene tot binnen der stede van Hulst, treckende ende keerende over de Sandijckpoorte ende alzo voorbij de sautkeeten tot over de Moersluijs. De welcke de procureur ulieden mijne voornomde heeren betoocht, ligghende seer leech ende cranck57, ende welcke nootsaekelijck es reparatie te doene, ter welcker plaetsen int jaer LIP8 naer Utrecht" de haven van Hulst overliep, daerbij groote schaede viel ende ghebuerde. Ende dinspectie van der selver sluijs ghenomen hebbende, zal ulieden mijne hee ren believen te transporteren noortwestwaert up voorbij seker slachmuelen ter60 lingde van vijftich roeden of daerontrent. Aldaer de procureur ulieden mijne voornomde heeren bewijst dat den zeiven dijck naer duutvloet61 van tvoornomde jaer Lil, bij overvloedijnghe van der havene vallende uuter zee, den zeiven dijck overvloeijde zulcx dat tlant bevloeijt stondt, daerbij de vruchten meerstdeel be dorven waeren; ende den dijck daernaer ghehoocht, boven dat63 int jaer XXXII den zeiven ghehocht hadde63 gheweest. Ende commende bewesten thuijs van Wouter Wauterssone, zo betoocht de procu reur ulieden mijne voornomde heeren zekeren64 keer ende vingherlinc van dijcke, den welcken ooc ghehoocht wiert int jaer Lil naer Utrecht, naer de voorscreven inundatie, welcken dijck jeghenwordelijck noch leeghe licht, sulcx dat den sel- ven omme pericle te schuwen te hooghen es, twelck niet ghedaen en zal werden sonder grooten coste. Van welcker65 vingherlinghe ulieden mijne heeren be toocht, gaende noortwestwaert up tot voor de huusinghe van Willem Daens, ter welcker plaetsen twater overvloeijde deen dijck66 daer duer dat de vruchten ghe- staen int Oudde Polderkin bevloeijden ende bedorven waeren, sulcx dat den dijck aldaer ghehoocht moest wesen meer dan een biertonne hooghe. Ter welcker plaetsen den dijck onderhouden moet wesen met rijswerck ende nu hooghere te hooghen es67 wel een biertonne ofte luttel min. Betooghende ulieden mijne heeren ooc dat up doostzijde van tzelve Oude Pol derkin voortijden ghevallen es gheweest een overvallekin68, zo ooc ghebuert es 57. 'leech ende cranck': laag en in slechte staat. 58. 'LXII' is doorgehaald. 59. 'naer Utrecht'de jaarstijl van het bisdom Utrecht volgend. Vgl. C. Vleeschouwers, Het archief van de Abdij van Boudelo te Sinaai-Waas en te Gent, dl. 2, Regesten der oorkonden (Brussel 1983), hiervan band 1, 82-93. 60. 'lich' is doorgehaald. 61. 'duutvloet': lees, 'd'uutvloet'. 62. 'jaer' is doorgehaald. 63. Onleesbaar woord is doorgehaald. 64. '..eringhe'is doorgehaald. 65. '..eringhe'is doorgehaald. 66. 'dandere' is doorgehaald. 67. 'tzij met auts ofte anderssins dan den zeiven nu licht' is doorgehaald. 68. 'overvallekin': oeverval (vgl. hiervoor noot 5). 19

Archief | 1996 | | pagina 47