jeghens over tvoornomde huijs van Willem Daen, aldaer den dijck jeghenworde- lijck zeer neder licht ende nootsaekelic es ghehoocht te worden. Twelcke niet ghebueren en zal zonder groote coste, zoomen tselve merckelijck sien mach, bid dende ulieden mijnen heeren dairof dinspectie oculaire te nemen. Ende tvoorseijde huijs ghepasseert zijnde, zal ulieden mijne voornomde heeren believen te trecken altijts noortwestwaert up, dair''" de procureur ulieden mijne voornomde heeren bewijst zekeren thun, ende™ de plaetse daer den zeiven staet ghenaempt es de Coude Herberghe. Aldaer ooc den dijck onderhouden moet we- sen met rijswerck ter welcker plaetse ooc int jaer Lil twater van der havene over vloeijde, sulcx dat den dijck aldaer71 ghehoocht ende annegheleijt moest wesen. Ende de selve inspectie ghenomen hebbende sal ulieden mijn voornomde heeren believen noortwestwaert up te treckene, voorbij thuus72 dair wonachtich es Jan Janssins, ghenaempt den Drien Dijck, tot zekeren thune73 gheleghen noortwest van der havene. Welcken thuijn ghestaen es jeghensover thuijs van Jan Bocxstal. Aldaer de procureur ulieden mijne voornomde heeren betoocht zeker rijsser- werck gheleijt tsichtent tjaer Lil, daer ooc twater overvloeijde ende jeghenworde- lic te hooghen es. Ende de visie74 en oculaire veue voorseijt ghenomen hebbende, trecke altijts noortwestwaert up lancxt den dijcke, zo betoocht den procureur ulieden mijne voornomde heeren seker inbrake ghevallen int jaer Lil up Sinte Pontianus dach75. Welcke inbrake viel up den Havendijck, daer duere den Havenpoldere toebehoo- rende den76 prelaet van Baudeloo gheleghen op doostzijde gheheel ende al inun- deerde, ligghende ter tijt van nu zeer cranck. Welcken upbrijnghe van dijcke groot goet ende somme van penninghen ghecost heeft, ende becosten sal, omme tselve wederomme te hooghen ende bringhen te vollen dijck. Believe voorts ulieden mijne voornomde heeren noortwestwaert up te trecken tot den nieuwen sasse ofte rabatte van der stede van Hulst, aldaer de procureur ulie den betoocht ende bewijst een groote guele, ter welcker plaetse int jaeren xxx ende XXXII distinctelijck ghevallen zijn inbraken van dijcke ende grondtgaten, daerduere den voorseijde Havenpolder toebehorende den voornomden prelaet van Baudeloo bij twee stonden ende reijsen tlant gheheel bevloeijt was. Ende de huijsen, vruchten ende boomen over al bedorven waren, ende de huusen dreven. Welcken grontgaeten te stoppene, groot ende excessive somme ghecost hebben, metgaders tversschen van den lande ende77 tupbringhen ten vollen dijcke. Ende wierdt den zeiven dijc, streckende lancxt der havene van der voorseijde stede van Hulst tot Heinsdijck muelen, ghehoocht verdict ende wederomme annegheleijt, al nijet zonder grooten coste zo elck considereren mach. Ende commende voorts tot seker steenen brugghe ghenaempt de Merhoele we- sende den waterganck van Rietvliet, gheleghen tusschen tghescheet van Lams- 69. 'zo bewijst' is doorgehaald. 70. 'de' is doorgehaald. 71. 'te' is doorgehaald. 72. 'd is doorgehaald. 73. thune': tuin, horde van rijshout, die gevlochten wordt om recht in de grond geslagen staken. 74. 'visie': ogenschouw. 75. St. Pontiaansdag valt op 13 januari. Vgl. M.K.E. Gottschalk, Stormvloeden en rivieroverstro mingen in Nederland. Deel 2. De periode 1400-1600 (Assen 1975) 545. 76. 'pres' is doorgehaald. 77. 'zeiven dijck' is doorgehaald. 20

Archief | 1996 | | pagina 48