werde ende Sinte Pauwelspoldre, welcke brugghe ende hoele ghecost heeft groote somme van penninghen int jaer XXX ende XXXII distinctelijck, ten wel- cken jaerschaeren de selve hoele ende brugghe metter vloet gheheel ende al uut- schuerde zo dat den meerderen deel van Lamswerde ende den poldere ghe- naempt Den Dullart bevloeijde. Van welcker steenen brugghe ende Merhoele streckende altijts noortwestwairt78 up lancx den waterganck van Rietvliet tot seker anderen steenen brugghe, we- sende ooc een hoole, die in den voorseijden jaeren XXX ende XXXII ooc ont- vloeijde ende stroomde, zodat de prochie van Sinte Pauwelspoldre gheheel ende overal bevloeijde79, dair duir de pachters ende proprietarissen met huerlieden goeden, vruchten beesten ende al heurlieder inhebbinghe80 bedorven waeren, zo dat zij bedwonghen waeren te vertrecken ende andere woensteden tanverdene81. Ende dient hier ooc gheweten ende de procureur gheeft ulieden mijne voor- nomde heeren te kennen, dat den waterganck van Rijetvliet nootsaekelijck dient ghedolven ende ghediept te worden, ende die sluijs daerduere de selve wate- ringhe van Rijtvliet suueert dient ooc gheheel vernieut ende hermaect ende up nieuwe en ter andere plaetsen gheleijt, ghemerct dat de selve licht ten hooghen lande, zo dat de selve wateringhe van Rijtvliet niet sueren en can. Welck verleg- ghen ende delven wel costen zal vijf hondert ponden grooten of daerontrent. Ende men zal oock den treek van den water veel*2 projfijtelicker ende curter leg- ghen. Ende commende upden Havendijck jeghes over de voornomde kereke van Sinte Pauwels zo betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren zeker rijsse- ren hooft. Daernaer volcht zeker lanck rijsserwerek zo ooc doen zes distincte83 rijsseren hoofden, tot voorbij de hofstede daer wonachtich es Cornelis Gheerolf filius Boudewijns. De welcke rijsseren hoofden groote somme van penninghen ghecost hebben. Ter welcker plaetsen de ghelande van der heveringhe van Rijt vliet gheconcipiert84 hebben de sluijs hier vooren gheroert te legghene, midts dat aldaer eene groote diepte licht ghenaempt sGraven Zee ulieden mijne voornomde heeren bewijsende. Ende de voorscreven inspectie ghesien hebbende ende commende noortwaert up voorbij den huijse daer wonachtich es Pieter de Pau zo betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren de sluijs van Rijetvliet hier vooren gheroert, ten fijne ghijlieden mijne heeren sien muecht dat de selve gheruijneert es, ende licht ten hooghen lande, ende dient verleijt zo vooren85 gheseijt es. Ende commende voor thuijs daer wonachtich es Marinus Claissins, zo betoocht de procureur ulie den mijne voornomde heeren jeghes de haven voorscreven86 een rijsseren hooft omme inbrake aldaer te bescermen gheleijt, bij dat den dijck licht87 met eenen 78. Gecorrigeerd uit 'noortwestert'. 79. 'dander is doorgehaald. 80. 'inhebbinghe': inboedel, inspan. 81. 'tanverdene'; te aanvaarden. 82. Onleesbaar woord is doorgehaald. 83. 'distincte': verschillende. 84. 'gheconcipieert'; gepland, opgevat. 85. 'vullen' is doorgehaald. 86. 'en' is doorgehaald. 21

Archief | 1996 | | pagina 49