keere, ende bij impetuositeijt88 van wijnde ende grooten watere den dijck groot lijden ende last te dooghen ende draghen heeft. Ende de voorseijde veue de lieu ende inspectie ghenomen hebbende, sal ulieden mijne voornomde heeren believen te trecken noortoost up lancx den selven dijck, daer de procureur ulieden betoocht twee sluusen danof deerste es de sluus van den prelaet van Baudeloo, daerduere dat twater vallende uut Lamswerde sueert, ende de tweeste toebehoorende den prelaet van Der Doest, daerduere dat ooc su eert twater vallende uuten poldere ghenaempt Der Growe89, Heijnsdijck ende an dere polders daer achter gheleghen. Ende van daer commende tot zeker water gheleghen upde oostzijde van den dijcke ghenaempt den Grooten Voghele, ende van daer treckende totter muelen van Heijnsdijck, daer jeghens over wonachtich es90 Pieter Pauwelssone. Laetende den selven staen up de oostzijde, an welcke muelen ancompt de dicaige van den prelaet van Den Dunen. Versouckende an ulieden mijne voornomde heeren van daer te trecken noortwestwaert up lancx den dijcke, welcke dicaige de91 eerste es Heijnsdijck, tweede Ossenesse ende de derde Ontenesse, die alle drie staen ten onderhouden ende upmaeken van den voornomden prelaet. Ende de voorseijde muelen ghepasseert zijnde ende commende voor de stove ende stampe92 staende up den knol van Heijnsdijck, zo verclaerst de procureur ulieden mijne voornomde heeren dat int jaer XXX in den selven Heijnsdijck daer tupwater93 commende in de havene van Hulst den selven dijck ende prochie van Heijnsdijck gheheel ende al bevloeijt wiert. Zo ooc wierden Clenijnsdijck ende Scaperspoldre, toebehoorende den voornomden prelaet, aldaer up de noortoost- zijde gheleghen es eene groote diepe guele ghebleven duer de zelve inbrake. Welcke dijck van beede zijden zo van den watere commende van der havene ten hooghen vloede, als van der guele ulieden mijne heeren betooghende afghespoelt ende gheheel gheraseert94 es ende tcrampsele95 van dien. So dat den selven dijck dient hercramt ende ghehoocht, zo wel binnen sdijcx gheleit te wordene eenen rijsseren barme. Welcke inbrake ten upbrijnghinghe96 van dien coste wel twee dusent ponden grooten ende tvoorseijde vermaeken ver- crammen ende tlegghen van den zeiven rijsselen baerme wel costen sal metten hooghene van dien, hondert ponden grooten. Bij dat men meerckelijck siet den zelven dijck groot last draghende, als ligghende ghenouch bij vingherlijnghe ende gheene vaste stede, conjunctie97 oft ander oudde dijckstael hebbende. Ende ghepasseert zijnde de voorseijde stove, zo betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren seker rijsseren hooft gheheel ende al vervallen, welcke dient up ghemaect te zijne omme den stroom te brekene van der zeiver havene ende dat den zelven stroom van der zee met crachte nijet vallen en zoude up de 'met eenen keere ende bij dat den dijck licht' is doorgehaald. 'impetuositeijt': hevigheid, kracht. 'als' is doorgehaald. 'peis doorgehaald. 'deeste' is doorgehaald. 'stove ende stampe': meestoof met stamphuis. 'topwater': het zeewater uit de Honte. 'gheraseert': afgeschuurd, letterlijk geschoren/geschaafd. 'tcrampsele': het kramwerk in het rijswerk aan of voor de dijk. 'opbrijnginghe': opbrengen van onder meer de kosten van de dijkage. 'conjunctie': verbinding, verband, houvast met. 22

Archief | 1996 | | pagina 50