inbrake ulieden mijne heeren hiervooren bewesen ende ghetoocht. An welck rij- seren hooft dient ooc den dijck ghecrampt annegheleijt ende gherepareert te zijne omme inbrake te preserveren zo voorseijdt es. Naer welck rijsseren hooft volghen zeven duijckers, die gheleijt zijn ter conser vatie van den selven dijcken, bij dat den dijck aldaer tot den zevensten duijckere neegheene scorren ofte voorlandt en heeft. Ende es den dijck van den rijsseren hoofde totten selven zevensten duijckere ghecrampt metten stroode, ende es nootsaekelijck in diversche partijen van dien voorsien te zijne, al twelcke niet onderhouden en wordt zonder grooten inestimable98 coste. Ende commende voor thuijs daer wonachtich es de weduwe van Jan Noortdijck toocht de procureur ulieden mijne heeren dat jeghens tselve huus ancompt een polderkin ghenaempt Rommersdijck, ter welcker plaetsen int jaer Lil overliep den selven dijck, zo dat tvoornomde polderkin bevloeijde ende inundeerde, zo wel duer tovervloeijen van der havene als imbrake, die hier naer verclaert sal worden. Welcken Rommersdijck ghecrampt es totten zeemont uut. Naer welcke bevloijen tvoornomde polderkin ghehoocht es gheweest met eender muttse", ulieden mijne heeren betooghende. Ende zal ooc blijcken dat tzelve polderkin gheinundeert was in den jaeren XXX ende XXXII, ende dat tsichtent tjaer Lil wesende de laeste inundatie tselve polder kin vercranck, vercort ende ooc zo goet niet en es van drichte100 als tselve voortij den gheweest heeft, bij dat tvoorseijde polderkin int voorseijde jaer XXXII zo langhe was drivende ende ghemeene metter zee. Ende commende jeghes over den voornomden zeemondt sal ulieden mijne voor- nomde heeren believen te keeren ende trecken lanexst den dijck noortwestwaert up, wesende noch Rommersdijck. Ende commende ontrent jeghens over thuijs daer wonachtich es Pieter Inghele up de noortwestzijde, betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren zeke ren poldere gheinundeert in tjaer XXX, ghenaempt den Nieuwen Lants poldere"" toebehorende den prelaet van Dunen metgaders smalle ghelanden, drijvende ende ghemeene ligghende metter zee, twelcke nochtans wel dijckelijck zoude wesen, hadde de voorseijde prelaet ende andere smalle ghelanden van Hulster ambacht zo grooten last ende cost van onderhouden van dijeke niet, zo ulieden mijne heeren betoocht es ende betoocht sal worden. Ende ghepasseert zijnde den selven huijse, so betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren twee inbraken ghevallen in den zeiven Rommerdijck, daerduere tvoorseijde Rommersdijckpolder over al bevloeijde, daeromme die van Hulsterambacht grooten cost hadden102 omme de selve twee inbraken ten dij eke te bringhen; aldaer noch ligghende zijn twee guelkens up de oostzijde van den dijeke. Ende de voorseijde twee guelen ende inbraken ghesien hebbende, sal ulieden mijne voornomde heeren believen altijts noort upwaert up den Rommersdijck te 98. 'inestimable': niet te schatten, hier: erg veel. 99. 'mutsse': verhoging van een bestaande dijk met 1 a 3 voet. waarbij de kleimantel van een ge deelte van de top eerst wordt verwijderd. Vgl. kegge, e.a. bij: Andries Vierlingh, Tractaet van Dycka- gie, fig. 42, 55-62. 100. 'drichte': drijvend, overstroomd zijn. 101. 'toeghe...'is doorgehaald. 102. 'van de'is doorgehaald. 23

Archief | 1996 | | pagina 51