welcker plaetse de voornomde procureur ulieden mijne voornomde heeren be wijst een houten sluijse, up beede de zijden besleghen met rijse jeghens dinbre- ken van den dijcke. Duer welcke sluijs twater van den voornomde Nijspoldere suwert, welcke sluijse wel ghecost heeft drie ondert pont grooten ende bat. Ende es nootsaekelijck tvoorseijde beslach van rijse ghesteent109 ende gheladen, twelcke ooc wel costen zoude III lb grooten de roede midts der diepte van den beslaghe. Betooghende de procureur ulieden mijne voornomde heeren dat tvoorseijde be slach van rijse een deel van dien begonst es te laeden ende steenen, twelcke steen ghecost heeft meer dan VII lb grooten. Thenden van welcken beslaghe van rijsen de voornomde procureur"0 an ulieden mijne voornomde heeren versouck regard ende ooghemerct te nemene wat putten ende inbreken in den zeiven dijck gheval- len zijn den Xlen deser jeghenwoordeghe maent junij up een vloet, nietjeghen- staende dat den dijck nieuwelincx ghecrampt ende bijden wercklieden ghelevert was. Ende commende jeghens over thuijs daer wonachtich es Willem Bastaert be toocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren dat den dijck duer daff- spoelen van den watere van der zee in diverssche partijen van dien gheschuert es, ende dat den zeiven dijck licht van alle houcken in den windt, draghende groot last ende anstoot van der zeiver zee. De voornomde procureur gheeft ulieden mijne voornomde heeren te kennen ende ooc bevinden zult bij veue oculaire dat ter tselver plaetse dies es gheleden een jaer oft daerontrent den dijck gheheel duer was totten waghenslach"1, zomen tzelve merckelijck bekennen mach, bij den erft"2 alsdoen gheleijt daermede den zeiven dijck ghemaect was. Ende es den zeiven dijck qualijck houdelijck midts dat daervooren negheene erft ofte voorlandt"3 gheleghen en es, ende dat men omme den dijck te maeckene den erft haelen moet met menich van volcke van vijf ofte zesse mannen voor de spaede, zo dat elck roede dijcx coste te maecken bat dan II lb. grooten. Ende noortwestwaerts upgaende zo betoocht de procureur ulieden mijne voor nomde heeren een beslach van rijse metgaders een rijseren hooft, hebbende groote linchde ter zeewaerts inne besteent ende ghelaeden; twelck wel ghecost heeft Vim guldenen ende jaerlijcx cost tonderhouden wel veertich ponden grooten. Naer welck rijsseren hooft de procureur ulieden mijne heeren betoocht zekere brak van dijck114 ghevallen in den zeiven dijck"5 ten voorscreven Xlen junij; ende zoude den zeiven dijck voorts inghebroken zijn zoot te beduchten es ne hadde gheweest tstaketsele aldaer staende besleghen ende ghelaeden met steenen als ooc ligghende recht in den wint ende vlacke van der zee. Aldaer ooc negheen voorlant en es noch een spit erft"6 te crijghene dan sant. Welck staketsele"7 we- 109. 'ghesteent': met steenglooiing verstevigd. 110. 'van' is doorgehaald. 111. waghenslach'wagensporen. 112. 'erft'klei, waarmede het dijklichaam wordt toegedekt. 113. 'erfst ofte voorlant': klei, die zich aan de zeezijde voor de dijk bevindt in de vorm van slikken of schorren. 114. 'inbrake' is doorgehaald. 115. 'dit daeghelijcx herwaerts' is doorgehaald. 116. 'spit erft': een steek klei met een spade, die net zo lang is als de spade, een schop grond. 117. 'staketsele': een kustverdediging bestaande uit paaltjes en ander houtwerk. 26

Archief | 1996 | | pagina 54