sende van der linchde van XIIII roeden ghecost heeft meer dan hondert ponden grooten sonder de jaerlijcke reparatie van den onderhouden. Naervolghende welcken staketsele men bevindt dat den dijck aldaer ooc uutgheschuert es niet jeghenstaende den crampsele ende"8 den veltdam"9 aldaer gheleghen. Van welcken staketsele sal ulieden mijne voornomde heeren believe noortup- waerts te gaene up den voorseijde Nijspoldere tot daer an compt zekeren dijck ulieden mijne heeren betoghende, welcken dijck voor tjaer Lil maer en was een somerdijcxken, ligghende int ghescheet120 van Nijspoldere ende Bavenspoldre. Welcken dijck tsichtent tselve jaer Lil ghebreet ende ghehoocht es ter preservatie van den Nijspoldre, bij dat den selven Baefpoldere int selve jaer Lil inundeerde ende bevloeijt was metter zee. Welck breeden ende legghen van dijcke den voor- nomden prelaet ende smalle ghelande wel coste heeft121 drie hondert ponden grooten ende bat122. Welcken dijck ghesien hebbende ulieden mijne heeren believen zal te treckene noortwaert up tot zekeren keer van den zeiven dijcke, aldaer de procureur ulie den mijne voornomde heeren betoocht dat den zeiven dijck aldaer ghecrampt es tot zekeren rijseren hoofde, niet jeghenstaende welcken crampsele den dijck bij naer duerghebroken es in diverssche plaetsen ende steden, welck rijseren hooft zeer diepe ter zeewaert innegheleijt es. Ende tusschen123 tzelve rijseren hooft ende den dijc124 gheleijt es eenen grooten duijckere ter preservatie van den Baef- dijck, twelcke rijseren hooft jaerlicx cost met uphaelen ende onderhouden bat dan vijftich ponden grooten. Ende ter zeiver plaetse wesende, zo betoocht de procureur ulieden mijne voor nomde heeren noch een125 inlaghe gheleijt int jaer LIII up duir den Baefpoldere, bij dat den zeiven Baefvenpoldere126 gheinundeert hadde gheweest int jaer XVc Lil ende deselve127 inlaghe gheleijt was te lande waert inne hondert LXXV roeden linchde dijcx omme daermede te schuwene den gront brexem die aldoen was in den theen van den dijcke, zo men meerckelijck zien mach bij den ouden staelen dijcx, aldaer groote diepte ende brexemen vallen128. De welck inlaghe ghecost heeft drie hondert ponden grooten ende bat, ende cost jaerlijcx groot goet tonder- houden mits dat daervooren negheene goeden erft en licht. Ende de voornomde procureur gheeft ulieden mijne voornomde heeren te kennen ende sal blijeken dat voor date van der voornomde inundatie ende imbrake ghe leghen was een groot scorre ghenaempt den Brauwe, van grooter breedde129 als twee stalen boochtscueten draeghen zouden, ligghende ende streckende voor den Baefpoldere ende den Poldere Zonder Batem, de welcken metten val ende afhe- 118. 'da...' is doorgehaald. 119. 'veltdam': kleine duiker voor de zeedijk. 120. 'ghescheet': scheiding, grenslijn. 121. 'vier' is doorgehaald. 122. 'sonder jaerlijcx onderhoudt' is doorgehaald. 123. 'es'is doorgehaald. 124. 'beleijt met eenen veltdamme' is doorgehaald. 125. 'vingherlinck' is doorgehaald. 126. 'alsdoen inne ende vloeiden' is doorgehaald. 127. 'vingherlinc' is doorgehaald, 'deselve' gecorrigeerd uit 'dtselve'. 128. 'welck vingherlinc' is doorgehaald. 129. 'fwel'is doorgehaald. 130. 'souden' is doorgehaald. 27

Archief | 1996 | | pagina 55