ten'3[ van den grooten bexemen metter zee ghemeene worden sijn ende drijven132. Welcke133 inlage ende nieuwen dijck bewaert ende besorcht moet wesen met crammen ende beslach van rijsse ende steenen. Ulieden mijne heeren betoo- ghende welck toeslach ende gheladen van steenen gheleijt es omme dat134 din- laghe niet inne breken en zoude135, ghemerct dat doude dijcstaelen136 afghecort ende wech zijn. Ende tvoorseijde rijseren hooft ghefailliert zijnde ter plaetsen daer tzelve licht den zelven dijck ende Baefpoldere soude ghemeene worden metter zee137, zoot blijcken zal alst noodt ende zo men meerkelijck aldaer zien mach bij den inbra ken ende uutspoelinghe van dijcke aldaer ghevallen. Ende inspectie ghenomen hebbende ende commende thende van den voorseijde Baefpoldere zo betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren zekeren gheinundeerde poldere ghenaempt den Poldere Zonder Bate, jeghenwordelijck drijvende ende ghemeene wesende metter zee. Den welcken Poldere Zonder Bate138 daghelijcx afschuert139, zo dat de zee over den zelven poldere vloijende twatere abordeert140 ende compt jeghes den dijck van den Nieuwen Hoofpoldre mijnen voomomden heeren den prelaet van Dunen toebehoorende. Up welcken dijck ulieden mijne voornomde heeren believe zal te transporteren ende tree- kende noort oostwaerts uppe tot thenden den zelven Poldere Zonder Bate. Aldaer de voornomde procureur ulieden mijne voornomde heeren bewijst thende zeker ghebroken stalen van dijeken van den selven141 Poldere Zonder Bate, aldaer voor tijden gheleghen heeft een groot rijsseren hooft ter zeewaert inne twelcke nu licht in de diepte ende stroom van der zeiver zee. Welcke diepte groote schaede doet ten voorseijde Nieuwen Hofpoldere bij dat, zo de procureur ulieden mijne voor nomde heeren te kennen gheeft, den zelven Hofpoldere up oosthende142 van dien inundeerde metten Poldere Sonder Bate in tjaer Lil, zo ooc alsdoen inundeerde den Besloten Noortpoldere alias Parcq, Gherspolder, Muelepoldere ende Jacob Versenspoldere toebehoorende den voornomden prelaet van Dunen ende den ghemeenen upsetenen die alle bedijekt sijn gheweest. Ende de voornomde procureur gheeft ulieden mijne voornomde heeren noch te kennen dat de voornomde prelaet in drie zo vier jaeren herrewaerts gheleijt heeft eene nieuwe inlaeghe in den Nieuwen Hofpoldere, twelcke ghecost heeft hondert XVIII ponden grooten143, beduchtende datter inbrake ghevallen soude hebben in den voorseijden Hofpoldere144 die seer cranck licht up tvoorseijde hoosthende, 131. 'afheten': afschuren, letterlijk afeten, afknagen. 132. 'zo dat de diepte ghevallen es tot den teen van den selven gheleijde vuughende' is doorge haald; 'teen'; tee, voet, basis van de zeedijk. 133. 'vingherlinc' is doorgehaald. 134. 'tvingherlijnc' is doorgehaald. 135. 'zo bijden guel aldaer gheleghen wesene van groote diepte als van der zee' is doorgehaald. 136. 'afghecalft' is doorgehaald. 137. 'ghemeene worden metter zee'; inunderen, overstromen. 138. 'dat jaerlijkcx' is doorgehaald. 139. 'es' is doorgehaald. 140. 'abordeert': stroomt langs, komt er langs. 141. 'povd is doorgehaald. 142. Gecorrigeerd uit 'hoosthende'. 143. 'ende bat' is doorgehaald. 144. 'die nu jeghenwordelijck' is doorgehaald. 28

Archief | 1996 | | pagina 56