welcken zeedijck (...)145 roeden nieuwen Hofpoldere, midts de groote grontbrexe- men ende diepte aldaer wesende negheen voorlant hebbende dan een cleen stael- kin146, ende es nu ten voorseijden Xlen junij grootelicx gheschuert, niet jeghen- staende tcrammen147 van dien, ende dat in den teen van den selven dijcke veel148 scorresteen ter bewarnesse van dien licht. Ulieden mijne voornomde heeren be- tooghende ende tselve ghevisiteert hebbende, sal ulieden mijne voornomde hee ren believen te trecken voorbij den huijse daer wonachtich es Luuck Wijntdeij, gheheeten tCalfsteert, aldaer voortijden ghestaen hebben veele ende groote hu- saigen. Jjeghes welck huijs over gheleghen es een rijseren hooft, twelck wesende een veer omme te varene naer149 Hanswert, dat mijnen voornomden heere den prelaet van Dunen ghecost heeft eene groote notable somme van penninghen als van150 zeven duijsent gulden metten onderhoude van den zeiven, metghaders van den plasbaermen, velsdammen ende dijckers151 ende alle jaere costen te onder houden152 groot somme van penninghen. Ende ter plaetsen daer tvoorseijde rijseren hooft jeghenwordelijck angheleijt es betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren een stael dijcx, den wel cken was den dijck van den Gherstenpolder, mijnen voornomden heere de prelaet van Dunen toebehoorende, den welcken int jaer XXX inundeerde ende alsdoen in partijen ghedijct ende laetende een groot deel van dien153 ghemeene drijvende metter zee. Betooghende voorts de procureur ulieden mijne voornomde heeren ende ghe- vende te kennen dat den Xlen deser154 jeghenwoordeghe maent junij bij overvloe den van der zee up beede de zijden van den zeiven hoofde ghevallen zijn groote dangereuse putten, zulcx dat ghescepen was aldaer inbrake te vallen ende tzelve rijseren hooft ghemeene te wordene metter zee; ende es ghescepen te ghebueren (dairof God behoeden wille) in diender niet inne voorsien en waere, zo men tzelve merckelijck sien mach anden dijck, den welcken in diverssche partijen nu onlanx uutgheschuert es. Ende tzelve ghesien hebbende believe mijne voornomde heeren te treckene lancxst den dijck van den Nieuwen Hofpoldere, altijts zuijtoostwaerts155 up, tot voor thuijs ende woonste van Gillis Adriaens, daer de procureur ulieden mijne heeren bewijst plaetse daer den Gherspoldere gheleden twee jaeren inundeerde, ende een deel van dien ghemeene drijvende es, metter zee. Anden welcken dijck ten voorseijden Xllen junij dien afghespoelt es wel XXX roeden lingde ende es notoire156 ende zal blijcken met persoonen ende dijckmees- ters hemlieden dies verstaende, dat den stael dijcx van den Gherspoldere noch jeghenwoordelijck ligghende niet moeghelijck en es te houdene, ende bedwon- 145. tekstgedeelte weggevallen. 146. 'cleen staelkin': klein dijkstuk, dijkrestant. 147. 'tcrammen'is doorgehaald. 148. 'orduin' is doorgehaald: arduinse steen. 149. 'Zeelant' is doorgehaald. 150. 'theen' is doorgehaald. 151. 'dijckens' is doorgehaald. 152. "VIIIc gulden'is doorgehaald. 153. 'es'is doorgehaald. 154. 'maent'is doorgehaald. 155. Gecorrigeerd uit 'zuijtwoostwaerts'. 156. 'notoire': duidelijk. 29

Archief | 1996 | | pagina 57