ghen zullen zijn tlandt te habandonneren157, ten zij dat daertoe158 voorsien worde met groote excessive zwaere costen. Betooghende ende te kennen ghevende dat den dijck ende inlaghe gheleijt up Gherspoldere niet hauden en mach, bij dat tzelve ten voorseijden Xlen junij grooten anstoot van storme ende stroome van der zee aldaer ghevallen ghedoocht ende ghedreghen heeft, niet jeghenstaende159 tsaisoen van den somere, ten wel- cken de zee zo impetueulx niet en es als in den wintere. Ende commende ontrent thuijs, daer wonachtich es Jan Witte, zo betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren, zeker inlaghe dijcx bij den voor- nomde prelaet van Dunen ghedaen legghen, up den voornomde Gherspoldere, welcke inlaghe den zeiven prelaet wel ghecost heeft tzestich ponden grooten. De voornomde procureur gheeft ulieden mijne voornomde heeren te kennen ende zal blijcken, dat indien men an den stael van dijcke van den zeiven Gherspolder, ligghende vast an de inlaeghe dijcx nieuwelincx gheleijt, niet en lecht een rijse- ren hooft, uuten canael160 van der zee ende diepte van diere den zeiven Gherspol dere ende Nieuwen Hofpoldere inunderen zullen, ende alle andere achter ghe- lande. Welcke hooft wel costen zal drie161 hondert ponden grooten onder steen ende rijs ende arbeijt. So de procureur ulieden mijne voornomde heeren noch te kennen gheeft dat van ghelijcken nootsaekelijck es een tweede rijseren 162 hooft gheleijt te woorden voor thuijs daer wonnende es Jan van der Marct casteleijn, dairof hierna betooch ghedaen zal woorden, twelck ooc costen zal twee duijsent vijfhondert gulden ende voor trijs, steen ende arbeyt'". Ofte bij ghebreke van tlegghen van den zei ven twee rijseren hoofden zal blijcken en es ooc notoire dat tupperlandt gheheel ende al afspoelt ende valt in de diepte van der zee, ghemerct den grooten stroom ende grontbrexemen under tlandt duere vallende ende ancommende. Sal ooc blijcken dat tstael van den dijcke streckende naer de zee ghecort ende af- ghespoelt es, duer den storm ende stroome van der zeiver zee binnen vier jaeren herwaerts wel164. An welcken stael dijcx over XIIII jaeren oft daerontrent165 den principaelen zeedijck bij den grooten brexem te zeewaert inne ghevallen es in de linchde van tachtentich roeden ende bat, zo dat men aldaer heeft moeten legghen eene nieuwe inlaghe van hondert roeden lingde166 bij den voornomden prelaet van Dunen, twelck nu den zeedijck es, zo dat an de voorseijde stael van dijcke ter preservatie van den zeiven Nieuwen Hofpoldre nootsaekelijck es gheleijt te wor den een derde rijseren hooft; oft anderssins zoude de zelve inlaghe apparent zijn inne te brekene, ghemerct dat zoot ooc blijcken zal ter plaetse een rijseren hooft gheleghen heeft, ghenaempt Jan Spruijtshooft, omme tmaeken van welcken hoofde de wercklieden totten ghetael van XVI zo XVIII persoonen een gheheel 157. 'habandonneren': verlaten, afstand doen van eigendomsrechten op landbezit, huis en haard vanwege een overstroming. De goederen vallen dan toe aan de landsheer. 158. 'daer.oe' met een onleesbare letter; wellicht 'daertoe'. 159. 'dat' is doorgehaald. 160. 'canael': hier in de betekenis van stroomgeul in de Honte. 161. 'duijsenttacht, guldens' is doorgehaald. 162. 'den een rijseren' is doorgehaald. 163. 'es tvoorscreven hooft' is doorgehaald. 164. 'XV roeden oft daerontrent' is doorgehaald. 165. 'ghevallen es een inbrake jnden Nieuwen sHofpolder zo' is doorgehaald. 166. 'ghedaen legghen' is doorgehaald. 30

Archief | 1996 | | pagina 58