Ende commende jeghens over zeker casteelkin ofte huijs toebehoorende den pre laet van Dunen zo ghe eft de procureur ulieden mijne voornomde heeren te ken nen dat int jaer XXX ende XXXII ter voorseijder plaetse inbrake ghevallen es in den voorseijden Noortdijckpoldere vooren ghededuceert. Ten welcken tijden den dijck upbringhende ende tlandt versschende angheleijt was een groote breedde, ende sonderlinghe in den181 teen van dien, ulieden mijne voornomde heeren be- tooghende; twelcke niet ghedaen en wiert sonder cost ende last, ghemerct dat al- daer gheleijt zijn eeneghe plasbarmen. Ende gheeft de procureur ulieden mijne voornomde heeren voorts te kennen, dat ter plaetse daer dinbrake in tvoorseijde jaer viel, ghenaempt Cornelis Inghelsgat, gheleghen es eene groote guele binnen den lande ende voorscreven poldere, de welcke guele bij impetuositeijt van tijde ende diepte van diere, den dijck van bin nen afghespoelt'82, werdt breedere ende meer dan van der zee ghedaen wordt, midts der extentie ende crammene van den selven dijcke, zo dat nootsaekelijck es omme den selven poldere te preserveren van inbrake. Ter selver plaetse dient gheleijt te worden eenen rijsseren barm met twee vleerkin183, belaeden met erde van der lingde van XXV roeden ofte bet. Ende commende thende van den voorseijden Noortdijckpoldere voorbij den huuse van Laureins van der Haghe streckende zuut-oostwaert, zo betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren den poldere ghenaempt den Sandt- poldere, daer thof van den Sande inne staet184, toebehoorende den voornoemden prelaet, welcken Sandtdijck annex es der zee, hoe wel datter voorlant licht, te wetene toudde Hontenesse, hier voortijden ghenaempt den Kercpoldere, niet je- ghenstaende welcken nochtans den selven Sandtdijck overal moet ghecrampt we- sen. Ende commende ter sluuse ghenaempt ten Sandtsluijse, ulieden mijne heeren be- tooghende, welcke gheleijt es gheweest int jaer LV bij mijnen voornomden hee ren omme alle de polders gheleghen achter den Sandtpoldere daer duere te suwe- rene, zowel in vloetghanghen als anderssins. Daer ooc ligghen diverssche veltdammen185, de welcke inestimable somme ghecost heeft186 als van Vc X pondt groten, lllc ende Xll boven die de voornomde prelaet ende kercke van hen zeiven hadden staende up Santberch ende noch daeghelijcx cost tonderhouden. Van welcker sluijs ulieden mijne voornomde heeren believe sal te treckene zuutoost- waert uppe lancxt den voornomden Sandtdijck. Ende commende thenden van den voorseijden Sandtdijck ende poldere van dien, zo betoocht de procureur ulieden mijne voornomde heeren een baille187 wesende tslutsele van den zeiven dijcke, voor welcker baille int jaer XI inbrake ghevallen es, daerduere ooc den Sandtpoldere inundeerde omme den selven te beversschen ende te bringhen te vullen dijck, metgaders den poldere te drichte; daerduer de voorseijde prelaet grooten ende excessijf last te draghen ende te dooghen hadde, 181. Letter 'cl' doorgehaald. 182. 'afspoelt'is doorgehaald. 183. 'behoorlijck besteet ende' is doorgehaald. 184. 'imne estaet'is doorgehaald. 185. 'welcke sluijs gheleijt es gheweest int jaer LVII' is doorgehaald. 186. 'best'is doorgehaald. 187. 'baille': versterking met palissaden. 33

Archief | 1996 | | pagina 61