Ende treckende voorts oostwaerts uppe zo betooght de procureur ulieden mijne voornomde heeren een andere imbrake ghevallen in de voorseijden dijcke int voorseijde jaer XI, bij twee distincte inbraken ende grontbrexemen, twelck ghe- heeten es tWerrebroucssche Gat met eener weel daermede ooc bevloijde den voorseijden poldere met al den lande daerontrent gheleghen tot onder Hulst. Item zal ooc blijcken eijst noodt dat int jaer Lil vielen over al den gheheelen dijck van den Grouwe groot Vc II roeden diverssche overvloeden ende grontbrexe men, die mijnen heeren den prelaet van der Doest costen omme te vollen dijcke te bringhen VIIc ponden grooten ende bat. Ende thenden van welcken dijcke van den Grouwe passerende voor thuijs ende hof van Arnoult Pieterssone compt an den dijck van den Capitle van Curterijcke ghenaempt Duvershouck, streckende noortwaert up, aldaer men bevinden zal een weel ghebleven duer een inbrake ghevallen int jaer XXXII. Ter welcker plaetsen den dijck groot lijden heeft van den stroom, storme ende hooghe vloet van der zee, twelck men claerlic bemercken mach bij den vloemerck aldaer ghebleven ligghende den Xlen junij LXII, ten welcken de zee bijnaer overvloeijde. Ten on derhouden van welcken dijcke drie van Hulsterambacht dooghen heurlieden con- tigent196, zo tzelve blijcken zoude waerdt noodt. Ende dinspectie aldaer ghenomen hebbende, zal u mijne voornomde heeren be lieven treckende noordt ten westen up tot an zekeren dam ofte dijck ghenaempt den Corten Dijck, streckende oost over de kercke van den poldere van Naemen, aldaer ancompt Speijerspoldere toebehoorende de C. Mt., in welcken dijcke van den beghinsele van dien tot zekeren dijck ghenaempt baille, daer wonnachtich es Huughe Thomaessone, ulieden mijne heeren betooghende, voor welcke huijs den Xlen junij LXII laestleden de zee overvloeijde ende es overal van den beghinsele totten hende duerbroken, nietjeghenstaende de cramminghe ende197 grooten ende langhen plasbaerm198 ter zeewaert inne ligghende. Ende de visitatie ghenomen hebbende zal ulieden mijne voornomde heeren belie ven ulieden passaige te nemen met eenen keere ende draijende oostzuijtwaert up omme tot an den zeedijck van Speelmanspoldere, toebehoorende in partijen de C. Mt. ende eeneghe leenhouders, welcken dijck ooc bij naer duerstroomt es tot voor de hofstede van Adriaen Lettaert. Ende van daer oostwaert up treckende totter dicaige van Middelpoldere, toebehoorende der Mt., welck twee polders vloeijden beede uut ende inundeerden elcanderen, daerbij de ghelande groote schaede hadde zoot blijcken zoude. Ende van daer zal ulieden mijne voornomde heeren believen te treckene oost waerts met eenen keere tot an der dicaige van den poldere van Naemen, welcke dicaige van Groot Merlemont welcke dicaige onderhouden wordt bij den ghe- meenen upsetenen van Hulsterambacht'99. Item ende daer thenden compt anne met eenen keere oost ten zuijden Cleen Mer lemont, gheleghen binnen Chaeftinghe, tusschen welcker dicaige van Groot Mer lemont ende Cleen Merlemont de procureur ulieden mijne voornomde heeren be wijst een groot sluijs. 196. 'contigent'; aandeel, verplicht gedeelte in een contributie. 197. 'den'is doorgehaald. 198. 'ten'is doorgehaald. 199. 'ghemeenen opsetenen van de gelanden van het ambacht. 36

Archief | 1996 | | pagina 64