ding van de heren werd als 'hier aangenaam' gekwalificeerd en er werden plan nen gemaakt voor overleg in Middelburg over de Zierikzeese grieven tussen door de Staten te benoemen commissarissen en een Zierikzeese deputatie. In de Sta tenvergadering moet dit (vermoedelijk buiten hen om genomen) initiatief echter op bezwaren gestuit zijn. Die hield zich tenminste aanvankelijk formeel afzijdig65 en het duurde tot de 24e voordat de raadpensionaris toestemming kreeg om een brief aan Zierikzee te sturen waarin dat overleg ook officieel werd voorgesteld66. In Zierikzee werden in de raadsvergaderingen van 25, 27 en 28 januari intussen alle stappen genomen ter voorbereiding daarvan. De 'gravamina' werden nog eens doorgewerkt, mogelijkheden tot aanvulling en nadere onderbouwing onder zocht en een gedetailleerde, puntsgewijze instructie voor de onderhandelaars op gesteld67. De te zenden deputatie zou bestaan uit de beide regerende burgemees ters, de twee pensionarissen, Verheye en Ockers68 en de raadsheer Stavenisse. Aan het eind van de maand was echter de brief van de raadpensionaris nog niet beantwoord en, ondanks een aansporing van de 18e6' was Stavenisse op nieuw onbruikbaar gebleken om de niet-officiële lijnen van communicatie met Middelburg open te houden. Dit uitblijven van een reactie, in combinatie met het dreigement in Verheye's brief, moet vooral voor de raadpensionaris de onverdra- gelijke gedachte hebben opgeroepen van een door zijn Hollandse collega gediri geerde interventie in een zaak waarbij de prins rechtstreeks betrokken zou raken. Het moet haast wel daarom geweest zijn dat de Statenvergadering op de 31e be sloot tot 'serieuze' maatregelen. Brouwershaven In de Statenvergadering van de eerste februari werd opdracht gegeven de rent meesters van Schouwen en Duiveland te sommeren om het achtergehouden be lastinggeld af te dragen of anders in persoon naar Middelburg te komen om zich te verantwoorden70. De Ontvanger-Generaal kreeg tegelijkertijd opdracht om al vast maar geen betalingen meer te doen ten behoeve van Zierikzee. Nadat ver volgens de heer van Odijk zich van de verdere beraadslagingen had geëxcuseerd- seerd is waarschijnlijk de (niet meer aanwezige) 'secrete resolutie' genomen waarin besloten werd om deze maatregelen kracht bij te zetten door het zenden van troepen. Diezelfde dag nog werd door Gecommitteerde Raden een brief met bijbeho rend patent gestuurd aan kolonel Theodorus van Vrijberghe, de commandeur van Sluis, met daarin de opdracht om het commando op zich te nemen van de voor 65. Die stuurt op de zestiende alleen een brief met nog een verzoek tot bijwoning van de vergade ring. 66. Notulen Zeeland24 januari 1669 en GASD, SAZ, inv.nr.7, raadsnotulen Zierikzee, 25 jan. 1669. De brief zelf is niet gevonden. 67. GASD, SAZ, inv.nr.170, Concept-resoluties, 27 jan.1669. 68. Ocker Ockers, 1630-1673; hij was een zoon van de invloedrijke burgemeester Gijsbrecht Ockers. 69. GASD, SAZ, inv.nr.7, raadsnotulen 18 jan.1669 70. Jacob de Witte, de rentmeester Beoostenschelde, antwoordde al op de vierde: Hij had adminis tratieve problemen en was enige dagen 'onpasselijk' geweest. (RAZ, ASZ, inv.975, Ingekomen stuk ken.) 61

Archief | 1996 | | pagina 89