compagnie soldaten was opgerukt naar het stadhuis en de waag was opgeëist als hoofdwacht. De vroedschap had dit echter geweigerd en besloten om burgemees ter de Crijger af te vaardigen met een verzoek om uitstel8''. Doorbraak Op 4 februari, juist op de dag van de landing, waren de leden van de Zierikzeese onderhandelingsdelegatie in Middelburg aangekomen en ze hadden de raadpen sionaris, die hen was komen begroeten, natuurlijk onmiddellijk geconfronteerd met vragen over de 'ontstellende' geruchten van naar Schouwen gestuurde troe pen90. Dat deze zich daarop 'ten besten' had moeten excuseren vanwege zijn 'eed tot secretesse' had het er niet beter op gemaakt en daarom had de Statenvergade ring de volgende ochtend besloten om onmiddellijk een zware deputatie (de raadpensionaris en van elke stad een gedeputeerde91) af te vaardigen die de op dracht kreeg om, behalve natuurlijk de stad Zierikzee van alles te verwijten, toch ook 'een waarachtige en ingenue opening' te doen 'om wat reden enige militie na Brouwershaven is gecommandeerd, om daardoor zoveel mogelijk alle verkeerde impressiën weg te nemen'. Een eerste overlegronde leverde weliswaar geen enkel waarneembaar resultaat op, maar toch begonnen hierna al snel scheurtjes te ontstaan in de totnutoe schijnbaar zo hecht gesloten fronten. Op de zesde probeerde Odijk (die natuurlijk ook al niets te winnen had bij een eventuele Hollandse interventie) de Statenver gadering over te halen om de troepen terug te roepen en de heren van Zierikzee inzage te geven van de terzake genomen geheime resoluties. In eerste instantie bereikte hij echter niets anders dan dat de voorwaarden daartoe nog eens duide lijk werden geformuleerd; eerst moesten de belastingpenningen afgedragen en de waardgelders afgedankt zijn. Toch zon men wel degelijk op middelen om de impasse te doorbreken en kreeg Zierikzee enkele dagen later de beschikking over (weliswaar niet-officiële) extracten uit de secrete notulen9' en de patenten op grond waarvan de troepen uit gezonden waren. Ook kregen Gecommitteerde Raden opdracht om de patenten voor terugroeping alvast maar klaar te maken en die aan gedeputeerden van Zier ikzee te tonen. Intussen werd in Zierikzee door de haviken op het thuisfront geprobeerd om hun afgevaardigden zoveel mogelijk bewegingsvrijheid te onthouden. Ze wilden on der geen voorwaarde als eersten concessies doen en droegen daarom de deputatie in Middelburg op om bij het uitblijven van resultaten na een lobby-ronde langs de vroedschappen van de andere steden maar naar huis te komen93. Voorzitter Stoutenburg bleek nu vooral met Stavenisse geen enkel risico meer te willen ne men; die werd tenminste 'verzocht en niettemin gelast' om geen medewerking te 89. GASD, Stadsarchief Brouwershaven, inv.nr.5, Resoluties Vroedschap 9 febr. 1669. Het is ook de laatste vermelding van iets dat met de kwestie van de troepenlegering te maken heeft. 90. Notulen Zeeland, 5 febr. 1669. 91. De onderhandelingsdelegatie die al op 31 jan. was aangewezen, bestaande uit de Jonge van Bruinisse, Happart, W. van Vrijberghe, Ingels, van der Meulen en de raadpensionaris. 92. GASD, SAZ, inv.nr.7, raadsnotulen 8 februari. 93. GASD, SAZ, inv.nr.7, raadsnotulen 6 en 8 febr. 1669. 65

Archief | 1996 | | pagina 93