verlenen aan enigerlei actie tot terugroeping van de troepen en zich in geen enkel opzicht te bemoeien met de zaken van zijn collega's Gecommitteerde Raden. De deputatie in Middelburg, die per slot van rekening aangevoerd werd door de regerende burgemeesters, heeft echter al gauw het initiatief overgenomen. In een brief van de achtste stelden ze de Raad voor om te proberen een gelijktijdige terugroeping van de troepen in Brouwershaven en afdanking van de Zierikzeese waardgelders tot stand te brengen94. Ook kondigden ze aan ze dat weekeinde en kele deputatieleden naar Zierikzee zouden sturen voor ruggespraak95. Hoewel Stoutenburg daar in de raadsvergadering van zaterdag de negende nog gepoogd lijkt te hebben om de afhandeling van dit voorstel voor zich uit te schui ven, bleek hij niet meer in staat het tij te keren en keerden de gedeputeerden die zondag blijkbaar naar Middelburg terug met een eigen plan. Op maandag moest de raadpensionaris echter in eerste instantie nog aan de Statenvergadering rapporteren dat de Zierikzeese deputatie in Middelburg was teruggekeerd zonder enige concessie van hun principalen. Vanaf dat moment worden de notulen nogal warrig: uit een daarin opgenomen schijnbaar irrelevante uiteenzetting over de oorspronkelijke doelstellingen van de troepenzending naar Schouwen96 kan eigenlijk niet anders worden afgeleid dan dat een of andere mili taire aktie op Schouwen die dag wel degelijk aan de orde is geweest. Het initia tief daartoe kan alleen maar van Middelburg afkomstig geweest zijn. Odijk (en met hem ongetwijfeld de vazalsteden) en Goes waren in dit stadium uitgesproken tegenstanders van verdere escalatie en ook de van Vrijberghes kunnen daarbij geen belang gehad hebben97. Een blijkbaar tijdens de vergadering binnengekomen bericht redde de situatie: 'de heren van Zierikzee, nu aangekomen, waren voorbodig (gelast) in de besog nes (van de grieven) te treden; dat derhalve de militie uit Brouwershaven behoorde te werden gerevoceert, temeer alzo toezegging gedaan wierd dat de aangenomen waardgelders mede zouden werden gelicentiëerd'De volgende ochtend gaf de raadpensionaris in de vergadering de details van het voorstel zo als dat vermeld stond in een door Verheye geschreven brief van de Zierikzeese deputatie. Daarin werd bericht dat ze een brief van hun principalen hadden ont vangen waarin deze hadden verklaard bereid te zijn om opdracht te geven tot het afdanken van de waardgelders, hetgeen vermoedelijk de volgende dag 'zoude mogen werden ten uitvoer gelegd' De gedeputeerden deden daarbij een beroep op de raadpensionaris om te trachten de Statenvergadering over te halen om ge lijktijdig de troepen uit Brouwershaven terug te roepen, om daarna te kunnen be ginnen met het overleg over de ingediende punten van bezwaar. Bovendien bo den ze aan al het mogelijke te doen om tot vrijgeving van de opgehouden belastinggelden te komen en zelfs bereid te zijn om 'haar particulier crediet'daar- voor in te zetten. 94. GASD, SAZ, inv.nr.7, Raadsnotulen 9 febr. 1669. 95. Notulen Zeeland9 febr. 1669. 96. We weten daardoor meteen wat in de secrete resolutie van 1 febr. gestaan moet hebben, nl. inzet van troepen uitsluitend binnen de Brouwershavense wallen, misschien voor belastinginning op het platteland, maar in elk geval niet voor aktie tegen de stad Zierikzee zelf zonder nader besluit van de Staten. 97. Uit de raadsnotulen van Zierikzee van 13 febr. blijkt dat de deputatieleden in Middelburg op de elfde afzonderlijk met Odijk en gedeputeerden van Goes hadden geconfereerd. 66

Archief | 1996 | | pagina 94