blijkbaar in het college van Gecommitteerde Raden al eerder aan de orde ge weest, want al op diezelfde dag had de raadpensionaris in de vergadering op dit punt enkele voorstellen gedaan. Ook toen op 13 februari de crisis bezworen scheen te zijn en de troepen waren teruggeroepen, waren onmiddellijk plannen gemaakt voor een rechtvaardiger regeling voor de verrekening van de kosten van provinciale fortificaties. De meeste leden hadden toen echter nog geweigerd om te adviseren voordat Zierikzee zou zijn teruggekeerd in de vergadering, die waar schijnlijk vooral om die reden op 15 februari werd geschorst. En toen Zierikzee er eenmaal was, werd al op de 23e een afzonderlijke commissie benoemd om een bezuinigingsprogramma voor de gewestelijke uitgaven op te stellen, waarin dit maal ook Odijk bereid bleek om zitting te nemen. Die zou er uiteindelijk zelfs persoonlijk nog het een en ander bij inschieten toen ook bezuinigd moest worden op het gebruik van het Statenjacht en de vacatiegelden van de Gedeputeerden ter Staten-Generaal. De onregelmatigheid van Odijk's benoeming is niet meer aan de orde geko men, evenmin trouwens als de geheimhouding van het prinselijk bezoek, maar dat was ook niet te verwachten want de Zierikzeese raad had al bij een eerdere gelegenheid geconcludeerd dat dit niet echt belangrijk en al helemaal niet oppor tuun meer was102. Zelfs de kwestie van de bevoegdheden van de Staten inzake de baljuwsbenoe mingen in de vazalsteden is nog een keer de revue gepasseerd103; de raadpensio naris had daarbij op zich genomen om er de retro-acta nog eens op na te slaan en iedereen zal wel beseft hebben dat het daarbij zou blijven. De Staten-Generaal hadden de afdanking van de drie compagnieën nog steeds niet goedgekeurd en inmiddels was 'de tijd veranderd en gevaarlijker geworden', zodat ze eigenlijk alweer zouden moesten worden aangenomen104. Een extra-ordi naire deputatie naar Den Haag, waarvan de Zierikzeese pensionarissen Ockerse en Verheye deel uitmaakten, mocht proberen deze zaak op te lossen105. We besluiten dit overzicht met de vaststelling dat in de Statenvergaderingen van 1669 en 1670 ook nog de punten, betrekking hebbend op de kosten van de provinciale regeringsgebouwen, de uitgifte van erfpachten, de belasting op de opbrengst van scheepswrakken, de kolonie Suriname en de uitrusting van mari neschepen zijn behandeld106. Het slotstuk van het hele actieprogramma is waar schijnlijk de 'resolutie tot verbeteringen der gemene middelen' van 22 sept. 1670 geweest. EPILOOG Ondanks de al sinds het midden van de 16e eeuw geleidelijk toegenomen econo mische achterstand van Zierikzee ten opzichte van Walcheren in 't algemeen en de stad Middelburg in het bijzonder, blijkt uit de hier beschreven episode dat laatstgenoemde stad ditmaal duidelijk te ver gegaan was in haar streven om het 102. Notulen Zeeland, 1 maart 1669. 103. Notulen Zeeland, 2 maart 1669. 104. GASD, SAZ, inv.nr.7, raadsnotulen 8 en 9 mrt.1669. De kapiteins werden in de Statenvergade ring van 15 juli 1669 weer aangesteld. 105. Notulen Zeeland, resp. 23 febr. en 1 nov. 1669, 29 mrt en 24 juli 1670. 106. De Vos, De vroedschap van ZierikzeeLVIII. 69

Archief | 1996 | | pagina 97