plaite: postulatus: Rijnsche gulden: schaelge: schrijne: Sinxen: slete: een vrachtschip met platte bodem postulaetgulden, naam van verschillende gouden munten een uit de Rijnstreek afkomstige goudgulden lei, leien dakpan kastje, kistje Pinksteren Pinksteren viel in 1468 op 5 juni) oude afgedankte stukken hout (van sloop), hier bedoeld: versleten boot slopen 24 juni van staket: paal, staak lange dunne paal: dakspar kruik naam van muntstuk gebruiken, voor een bepaald doel aanwenden voering rechtdradig en gladde dunne eiken planken gezaagd uit over de volle lengte gekloofde stukken gebogen hout sluisje sliten: St. Jansmisse: stacijtsche: sperren: stoop: stoter: verorbueren: voeder: wageschot: wrangen: zijlkin: BIJLAGE III Nadere toelichting op een aantal posten Het overlijden van de vrouwe van Veere Op folio 4 vinden we een post die verband houdt met de begrafenis van de vrouwe van Veere, joncvrouwe Janna van Halewijn. Zij was een dochter van Olivier van Halewijn en Margaretha van der Clijte en was in 1429 in het huwelijk getreden met Hendrik van Borsele. Ermerins schrijft': 'In dat zelfde jaar verloor deze Heer /ijne Gcmalinne en wel op 18 maart, welke vrouwe zeer geroemd was om hare mildadigheid jegens de Armen, /ijnde te Vere in de kerk. bij het inkoomen der Thoren deur ter rechterzijde haar grafplaats nog te zien is". Voorbereidingen voor het huwelijk van Wolfert van Borsele Ook op folio 4 komen we kosten tegen die gemaakt zijn naar aanleiding van de komst van Sampsoon. de 'camerlinc' dat wil zeggen de schatmeester van de graaf van Montpensier. bij de heer van Bouchain. Wolfert van Borsele. heer van Bouchain. (de zoon van Hendrik) zal in het jaar 1468 trouwen met de dochter van de graaf van Montpensier. Charlotte de Bourbon. Hel is dan ook waarschijnlijk dat deze post hiermee in verband staal want zakelijk zal er wel het een en ander te regelen zijn geweest. Stormvloeden Gottschalk maakt melding van een stormvloed in 1467 in oktober. In datzelfde jaar wordt een groot bedrag in Middelburg uitgegeven voor de versterking van de Arnedijk-'. Het is goed mo gelijk dat de versterking van de noordzijde en hel noorderhoofd in deze rekening nog een na sleep is van de vloed in 1467. Voor het jaar 1468 noemt Gottschalk kosten vermeld in de stads rekening van Middelburg met betrekking tol het doorbreken van de Arnedijk. Het is wel opmerkelijk dat hier dezelfde datum genoemd wordt als voor de vloed die zij in 1467 regis treert. namelijk St. Ursula-avond. dat is 20 October. De bronnen uit Zeeuwsch-Vlaanderen ge ven ook in twee opeenvolgende jaren een stormvloed op 20 okiober. De Veerse rekening meldt op folio 18: 'Dander weke als de muelendijc inghinc* ook hier valt het bezwijken van de mo lendijk in de week van 16 lot 23 oktober 1468. Verder wordt in de Veerse rekening nog melding gemaakt van een storm in de vierde week van de zevende maand, dus tussen 15 en 22 mei 1468. 95

Archief | 1997 | | pagina 121