van 1981 reeds is vastgesteld was het culturele leven in Zeeland een resultante van interne en externe factoren. Er waren sterke invloeden vanuit de Zuidelijke Nederlanden, ook uit de andere provincies en uit landen waarmee handelsbetrek kingen werden onderhouden. Alleen historisch onderzoek geeft inzicht welke ob jecten in Zeeland tot de materiële cultuur behoorden. Zo kan aan de hand van tol- registers worden vastgesteld dat de in Antwerpen vervaardigde 'contoirkens' - met ebbenhout, schildpad en kleine schilderstukken versierde pronkkastjes - in grote getale in Zeeland zijn ingevoerd. Daarmee behoren zij tot een van de leem ten in de collectie die beoogt een beeld te geven van de cultuur van en in Zeeland in het verleden. In dit opzicht was in het verslagjaar een onderzoek door dr. A.J. Gierveld te Vleuten onthullend. Hij bracht aan het licht dat in Zeeland een inheemse produc tie van wandtegels is geweest. Bovendien bieden de archieven van de Rekenka mer van Zeeland een unieke bron voor de datering van alle soorten tegels die in de 17e eeuw in zwang zijn geweest in de Republiek. Dit onderzoek was aanlei ding de inspanning van deze afdeling te richten op de tegelcollectie. Het Genoot schap bezit waardevolle tegels, ondermeer het restant van de aanvankelijk in het pand Wagenaarstraat achtergelaten 17e-eeuwse schouw die eerst na inbraak in het door het Museum verlaten pand als collecteonderdeel werd veiliggesteld. Hel was mogelijk deze kern door aankoop met een typencollectie uit te bouwen. De aankoop bestaat uit een aantal majolicategels waarvan de meeste vermoedelijk in Zeeland zijn vervaardigd en een aantal blauwe tegels uit de periode daarna toen de invloed van het geïmporteerde Chinees porselein zich liet gelden. De verza meling kon tevens worden verrijkt met een aantal in Huize 's-Hertogenbosch aangetroffen witte en schildpadtegels die bij de aanleg van de meterkast waren gevonden als plint van een van de voorgaande panden. In de studie van dr. Gier veld die in Archief 1997 zal verschijnen zal een deel van de aangekochte tegens worden afgebeeld. Voorts werd op aanvrage mondelinge en schriftelijke informatie over onderdelen van de collectie verstrekt. Munten en penningen De conservator drs. C.J.F. Klaassen bericht als volgt: Door een donatie van de mr. M. Bloemendal uit Dordrecht in natura, kreeg het muntkabinet een genereuze uitbreiding van munten en penningen. Deze bestond onder meer uit: Zeeland zilveren ducaton van 1670 met engelenhoofd; Zeeland zilveren ducaat 1774; Zeeland koperen dubbele stuiver van 1619 als contempo raine vervalsing; Zeeland koperen verzilverde scheepjesschelling van 1762 als contemporaine vervalsing. Daarnaast een groot aantal Romeinse munten. Middelburg, messing plaatje met de toren, te rubriceren als armengeld, scheeps- geld, baken- of loodsgeld in de vorm van een leggeld; Herdenkingspenning van de gebroeders Slicher (van Bath) als raadsheren van Zeeland in Holland. 1686 - 1786. 23 December. KPK 3479. Twaalf koperen muntgewichten van 1500 tot 1600 AD. Nederlandsch-Indië: ondememingsgeld Sumatra's oostkust van de onderneming Goerach Batoe ter waarde van 1 Singapore dollar 1898. Door een particulier is een uiterst zeldzame muntgewichtdoos aangeboden van de Middelburgse muntgewichtmaker Maerten du Mont. Hierover wordt nog on derhandeld om een subsidie voor de aankoop te kunnen verkrijgen. XVI

Archief | 1997 | | pagina 18