Afb. 2. Afbeelding van een zitting van de Rekenkamer van Zeeland, 1647. RAZ, ZGZei III. III-53J. welke dagen en hoelang hij en zijn knechten arbeidden en welke materialen zij verwerkten. Deze declaraties werden in de Rekenkamer secuur gecontroleerd, al vorens hij zijn geld kreeg (afb. 2). In het voorjaar van 1996 heb ik in een aantal korte perioden in het Rijksarchief van Zeeland alle jaarlijkse declaraties van 1603-1680 nagezocht, en voorts na 1680 als steekproef een enkel jaar tot 1750. Zo ontstond een waardevolle verza meling 17e-eeuwse gegevens over het plaatsen van tegels met hun benamingen en hun prijzen, maar evenzo van allerlei typen en formaten plavuizen. Een bron van groot belang, want waar is iets vergelijkbaars te vinden? De tegelgeschiede nis van een aantal Middelburgse huizen van de meest prominente Zeeuwen van jaar tot jaar over bijna twee eeuwen! Veel van deze rekeningen waren na de con trole door de Zeeuwse Rekenkamer niet weer ingezien! Hel droogzand zat nog op de inkt van groot uitgevallen hoofdletters en rolde er bij eerste aanraking af. In Zeeland kende men wel guldens en stuivers als munt, maar men rekende in ponden Vlaams gelijk aan zes guldens. Het pond werd verdeeld in 20 schel lingen, elk gelijk aan zes stuivers, terwijl een schelling twaalf groten telde, elk gelijk aan een halve stuiver. In de Middelburgse archivalia wordt niet geschreven over 'tegels', maar over 'steenkens' of 'geschilderde of galeyerse steenkens' en in het eerste kwart van de 17e eeuw ook over 'geschilderde plavuiskens'1'1. De betegeling van de verblijven in het Hof van Zeeland vond in fasen plaats. Aangezien er over de periode tot 1603 niets bekend is, kunnen we alleen een beeld krijgen van de 17e en 18e eeuw. Voor de 17e eeuw kunnen drie fasen wor den onderscheiden: 1600-1625, de periode van de plaatsing en betegeling van de schouwen met veelkleurige, vrij kostbare tegels15. 1625-1650. de periode waarin wat eenvoudiger uitgevoerde tegels als plint en 5

Archief | 1997 | | pagina 31