Afb. 9. Kaart van Walcheren van Zacharias Roman uit het jaar 1657. Duidelijk is de dominante positie van Middelburg op het eiland te zien, maar ook haar zwakte door de slechter wordende toegang tot het grote water. RAZ, ZG, Zei. III. 1-237. perkapitein op de Spanjaarden buitgemaakte kostbare lading Chinees porselein in Middelburg geveild. Voor een goede veilingopbrengst hoefde men toen nog niet naar Amsterdam. Tal van zeer rijke kooplieden uit Antwerpen hadden zich eerst in Middelburg gevestigd en verhuisden pas later naar Amsterdam. Middelburg weet haar positie echter niet te behouden. In de 17e eeuw stagneert de economische groei van Middelburg en daardoor van het hele eiland Walcheren (afb. 9). Welk voordeel biedt het de ondernemer zijn plateelbakkerij op het eiland Walcheren te drijven, waar alle grond- en brandstoffen moeten worden aangevoerd om vervolgens concurrerend te leveren naar het afzetgebied Holland waar tegelbakkerijen bij de vleet zijn55? Wat is wèl bekend: Er waren in 1566 twee geleyerspottebackers in Middelburg werkzaam. Joris Andries(z) en Adriaan Ingelsz. De Middelburgse stadsarchivaris W.S. Unger publiceerde in 1931 de voornaamste archiefstukken van Middelburg van vóór 1574, door de verwoesting van het stadsarchief in 1940 een werk van onschatbare betekenis5''. Daar lezen we de hoofdzaken uit de overeenkomst van het stadsbestuur met Joris Andries(z). De volledige tekst hiervan had Unger al eerder toegezonden aan Elisabeth Neurdenburg die deze in 1922 publiceerde in het Oudheidkundig Jaarboek.-1. 17

Archief | 1997 | | pagina 43