A fly. JO. Tegel met diagonaal ge plaatste acanthusbloem veel kleurig129x129x17 mm, Middel burg ca. 1565. Gevonden op terrein van het spoedig na 1574 afgebroken Minderbroederkloos ter te Middelburg. kelder' [de buitenapotheek] van de abdij aan de Korte Burg en die in het Rijks museum te Amsterdam als zeer vroege specimina van Noord-Nederlandse majo- licakunst worden bewaard"3. Toch zijn er in Middelburg ook enige tegels en te gelfragmenten gevonden die waarschijnlijk uit zijn werkplaats komen (afb. 10, K2 en K3). De tegels met een diagonaal geplaatste bruine acanthusbloem en met een halve druiventros op de ene zijde en een half fors blad op de andere, zijn namelijk ook in Londen gevonden"5. Dezelfde randversiering komt ook voor op een tegelfragment met een konijn in een dubbele cirkel, eveneens gevonden in Middelburg en onbetwistbaar afkomstig uit dezelfde werkplaats als de tegels met de diagonale kolf, die op twee plaatsen in deze stad zijn gevonden'1"1. Voor mijn stelling dat het hier om tegels van Joris Andries gaat, pleit ook de Antwerpse bodemvondst (majolica-oven) in 1993 gedaan op de plek in de Steenhouwersvest waar zich van 1556 tot 1561/62 een tegelbakkerij van Lucas Andries (overleden 1575) bevond. Onder meer werden drie fragmenten gevonden van tegels met elk een centraal geplaatst leeuwenmasker, zo karakteristiek voor het werk uil de werkplaats van Guido Andries, met als randornamenten een halve lichtblauwe druiventros en een half groot groen blad. Op twee overstaande hoeken bevindt zich een geel/oranje granaatappel tegenover een peervormige vrucht65. Na hel vertrek van Andries(z) bleef Adriaan Ingelszone over. Hij zal langer in de stad gewerkt hebben. In het belastingkohier van 1606 komt een Adriaan Yn- gelssen voor, wonend in de Singelstraat aldaar. Zijn huis heeft drie haardsteden"". Andere Middelburgse archiefgegevens ontbreken. In de overige belastingkohie ren uit de 16e en 17e eeuw staan geen tegelbakkers of dergelijke genoteerd. Niet altijd echter staat het beroep van de aangeslagene vermeld. Het is aannemelijk dat een deel van de vroege tegels die in Middelburg en elders op Walcheren ge vonden zijn, zoals de kwadraattegels (afb. K6 en K8-K11) uit het eind van de 16e eeuw, uil de werkplaats van Adriaan Ingelsz (Ingelse) komen. Toch blijft daarnaast aanvoer vanuit Antwerpen of Rotterdam niet uitgesloten. In Antwerpen zijn vergelijkbare, doch niet geheel gelijke, kwadraattegels gevonden en nog wel op de plaats waar van 1577 tol 1615 majolicabakkers uit de familie Andries werkten67. 21

Archief | 1997 | | pagina 47