Ook zijn er fraaie kwadraattegels op Walcheren gevonden waarvan het minder aannemelijk is dat ze in Middelburg werden gebakken (afb. KI2 en KI3). Er zijn geen redenen om aan te- nemen dat er, na de bedrijfsbeëindiging door Ingelse, in de 1.7e en 18e eeuw nog veel andere tegelbakkerijen op Walcheren waren. Zoals gezegd was Middelburg na de afloop van het Twaalfjarig Bestand (1621) over haar bloei heen en haar economie stagneerde. Wel kent Middelburg een Potten bakkers sin gel en er is ook een proen en een biscuittegel in de nieuwe uitleg van Middelburg gevonden. De biscuittegel is echter ca. 1 cm dik. Voorts zijn er waar schijnlijk nimmer vermetselde kwadraattegels gevonden. Het is niet duidelijk of het hier om bakkerij afval of afgesleten vloertegels gaat (zie verderop). De belastingkohieren van een van de weinige beschikbare bronnen noemen geen enkele tegelbakker; dat van 1625 noemt alleen één steenbakker6*- De wei nige schriftelijke gegevens wijzen juist niet in de richting van een belangrijke Walcherse productie; De weduwe van Lambrecht Geerts te Middelburg, die glas werk leverde voor de stadsmaaltijden, leverde in 1625 ook 'geleijersche steen ken s, gebruickt aen diversche huijsen van de stadt'6". In 1645 waren Jan Robbertszn en Adriaen Kevy te Middelburg respectievelijk ruim f 73 en f 80 schuldig voor tegelsteentgens', geleverd door Carel Claeszn. Witmans [ook wel geschreven als Wijtmans], 'in sijn leven tegelbaclcer' te Rot terdam70. Volgens Hu dig leverde de Delftse tegelbakkerij 'De Ham' in 1658 1.000 tegels naar Souburg en in 1672 producten naar o.m. Zierikzee, Goes, Mid- Afl). 11. Belopen vloertegel van rode klei met loodglazuur en ingelegde witte slib, 143x140x18 mm, ca. 1550. Vindplaats terrein voormalig Minderbroederklooster Middelburg. Waarschijnlijk gemaakt in 'De Tennen Pot te Antwerpen, (vergelijk afb. KI) 24

Archief | 1997 | | pagina 50