de Amsterdamse bouwwereld was, verzamelde in opdracht van Eelco Vis en Ar thur Isaac. Hamers zwager Commer de Geus beschreef de zo ontstane verzame lingen85. Veelkleurige kabelrandtegels kwam men in Hamers werkterrein kenne lijk niet veel tegen, zodat ze geheel of bijna geheel ontbraken in de grote verzamelingen van Vis, die in de jaren twintig terecht kwamen de collecties van het Victoria and Albert Museum in Londen, in The Metropolitan Museum of Art in New York en in The Philadelphia Museum of Art. Ook in de opstelling van de tegelcollectie van het Rijksmuseum in Amsterdam, de voormalige collectie Isaac, ontbreken ze daardoor (zie evenwel noot 82). Evenmin zijn ze behoorlijk verte genwoordigd in de collectie van het gemeentelijk museum Het Princessehof te Leeuwarden, gevormd door wat Nanne Ottema en J.W.N. van Achterbergh bij eenbrachten. Van Achterbergh werd ook door Hamer voorzien van tegels uit Am sterdamse panden die ca 1915 werden gesloopt86. De collectie van Jan Schouten uil Delft, door het Rijk aangekocht voor het Museum Huis Lambert van Meerten te Delft werd echter voor zover bekend zonder tussenkomst van Hamer gevormd. Veel kwam van Rotterdamse muren en uit de handel. Ida Peelen beschreef de collectie in 1922 en daarbij waren de veelkleurige kabelrandtegels alleen verte genwoordigd met een klein aantal met de uiterst zeldzame decors van portretten, vruchten en een dolfijn. Het grote veld met deze tegels met een decor van dieren (afb. KI9) is kennelijk later aangeschaft. Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam bezit een vijftal, waarvan de herkomst onbekend is; het vijftal zal al thans niet afkomstig zijn 'uit den bodem van Rotterdam'87. Het lijkt er dus op dat dit type tegels alleen in het uiterste zuidwesten van ons land werd aangetroffen. Een voorlopige inventarisatie van de mij bekende exemplaren (ruim 60 tegels of fragmenten van tegels) leert dat deze laat-zestiende-eeuwse cirkeltegels met bloemblaadjes in spaartechniek op de cirkelband, alle uit één werkplaats lijken te komen en waarschijnlijk uit Middelburg88. Er zijn ook cirkeltegels bekend (ik do cumenteerde 35 exemplaren) met kabelrand zonder blaadjes op de cirkelband, maar met een uitgespaarde hoekvulling van een kwart rozet van blaadjes89. Afb. 14. Gebroken cirkeltegel mei soldaat/trompetter, blauw, 38x135x14 mm, geelachtige scherf met slierten oranjerood, ca. 1585. Uit een beerput in Vlissingen. 33

Archief | 1997 | | pagina 59