Ofschoon cirkeltegels met kabelrand zeldzamer zijn dan de overal aangetroffen cirkeltegels met ingekleurde cirkelband. worden deze laatste op Walcheren bijna niet gevonden. In Vlissingen is een viertal met dieren gevonden. Ze hebben niet de kleuren van de cirkeltegels met kabelrand. In Middelburg een heel vroeg exemplaar (fragment) met een blauwe zwaan met gele halsband (Dam 41) en el ders een met een paarse ram, als vloertegel gebruikt (afb. K20). Deze gebroken cirkeltegel zal uit dezelfde werkplaats komen als de 'Middelburgse' kwadraatte gels: de kleur geel, de uitwerking van het grondje en de lucht en het voorkomen van de plant. Ook werden enkele laat-16e-eeuwse geheel blauwe cirkeltegels met soldaten/trompetters te Vlissingen gevonden (afb. 14). Wat jonger is een gaaf be waard exemplaar uit Vlissingen met een zelden voorkomende bloemencomposi- tie binnen de cirkel. b. Tegels uit de periode van 1610-1660. Op Walcheren blijkt er een grote concentratie te zijn geweest van veelkleurige te gels met de zwierig getekende Romeinse krijgers en hun vervaarlijke Saraceense tegenstanders (afb. K23 en K24). Het zijn tegels zonder een hoekvulling; ze zijn door de vondsten van de laatste decennia niet echt zeldzaam meer. Saracenen ko men echter veel minder voor dan Romeinse krijgers. Van de ruim 120 in ons land gesignaleerde exemplaren komt een zeer groot deel uit panden in Middelburg en Vlissingen. Maar ook in Oost-Friesland (D.) zijn twee exemplaren in situ gevon den. En dan zijn er op Walcheren enige exemplaren aangetroffen van tegels met planten met daarin kleine vogeltjes en insecten. Ook deze hebben geen hoekvul ling. Ze zijn als zeldzame 'Spielerei' te beschouwen (afb. K27). Voorts vallen de grote aantallen blauwe tegels met wingerdbladhock op (afb. 15). Zowel in Vlis singen als in Middelburg zijn prachtige exemplaren gevonden. Opvallend ken- Afb. 18. Tegel met zeegaand schip, blauw, 127x127x10 min, ca. 1650. Uil pand op de Dam (nu nr. 30) le Mid delburg.

Archief | 1997 | | pagina 62