merk is de gebogen schaduwlijn die de voeten der personages verbindt. Deze te gels zijn hoogtepunten van de Nederlandse tegelschilderkunst. Ook van hoge kwaliteit is de vrij zeldzame en dikke tegel, gevonden te Middelburg, met de zelfde hoek met als decor een kievitsbloem (Fritillaria meleagris). De grote hoek vulling is lichtblauw (afb. K25). Ook typerend voor Walcheren zijn de blauwe tegels met soldaten of met dieren op een gestippeld grondje met sprieten met 'belletjes' aan weerszijden. De cen trale decoratie wordt omlijst door een accolade met als hoekvulling bladmotieven of het Chinese meandermotief, maar ook zijn ze als balustertegels uitgevoerd, (afb. 16 en K28). Een aparte categorie vormen de blauwe zeegaande schepen en zeewezens ('seejachten') op een summiere zee van drie horizontale strepen (afb. 18 en 19). Identieke schepen zijn ook elders wel aangetroffen, de zeeaanduiding met drie strepen lijkt specifiek Zeeuws en komt op Walcheren frequent voor. Een mooi voorbeeld van een mythologisch zeewezen met een wat meer uitgewerkte zee ziet men op afb. 20. De overige tegels uit deze bloeiperiode van de wandtegel zijn niet karakteristiek voor Walcheren (afb. 5-7, 17, 19-21, K26 [zie blz. 22] en K29). Behalve bijbel- tegels wordt vrijwel alles wat men elders in Nederland aantreft ook hier gevon den: van zogenoemde "Haarlemmer' stertegels tot 'Goudse' vogel- en bloemte- gels, waarschijnlijk voor het grootste deel, uiteraard per schip, ingevoerd uit Holland, evenals bijna alle baksteen in die tijdv". Zoals Adriaan Bommenee al schreef: 'hedendaagse preijsen te Middelburgh vreij [tolvrij] op de kant [kade] en gekeurt'. Afb. 21a. Tegel met vogel, veelkleurig, 130x130x13 mm, rode scherf, ca. 1635. Uit kelder van pand aan de Kousteensedijk (nu nr. 14) te Middelburg. 38

Archief | 1997 | | pagina 64