DE STADSREKENING VAN VEERE 1467/68 Dorine M.A. Noorlander-van der Lee Inleiding In de Lijst van leemten in het historisch onderzoek over Zeelandstaat op blad zijde acht bij bronnenpublicaties de wens tot uitgave van de stadsrekeningen van Veere vermeld. Over het nut van integrale uitgaven van middeleeuwse rekenin gen voor taalkunde en geschiedbeoefening is al veel geschreven, onder andere door de bekende historicus W.J. Alberts. Met deze uitgave van een stadsrekening is gekozen voor een bescheiden begin met de uitgave van de vijftiende-eeuwse rekeningen van Veere. De bedoeling is de rekeningen toegankelijk te maken voor verder onderzoek en tevens de belangstellende leek een blik te gunnen in het vijftiende-eeuwse stadsleven van Veere. Aan het einde van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw hebben op Wal cheren een aantal historici zich bezig gehouden met het publiceren van middel eeuwse bronnen, men denke aan de excerpten uit de stadsrekeningen van Mid delburg door Kesteloo. De crisisjaren en de ramp die de Walcherse archieven in mei 1940 trof hebben na die periode voor ontmoediging gezorgd. Voor het uit breken van de Tweede Wereldoorlog werden de archieven van het platteland uit veiligheidsoverwegingen in Middelburg ondergebracht, waar door de brand vol gend op het bombardement veel materiaal verloren ging. Het zwaar gehavende middeleeuwse archief van Veere is desondanks nog alleszins de moeite waard. Een ieder die zich heeft willen verdiepen in de geschiedenis van Veere in de vijf tiende eeuw zal het zijn opgevallen dat er tot ver in de twintigste eeuw weliswaar enige aardige werkjes over de geschiedenis van Veere zijn verschenen maar dat die voor de middeleeuwen teruggrijpen naar de achltiende-eeuwse schrijver Ermerins en dat er tot voor kort weinig modern bronnenonderzoek is gedaan. Ermerins beschrijft in gedragen taal de geschiedenis van Veere en de heren van Veere. telkens citerend uit de rekeningen, als het ware al voortwandelend links en rechts de aardigste bloemetjes plukkend. Hij doet algemene uitspraken over de 'groei en bloei' van de stad, die later telkens weer herhaald zijn, zonder dat er kwantitatief vergelijkend onderzoek gedaan is. Zeker, de heren van Veere hoor den tot de eerste en rijkste edelen in den lande en zij brachten de stad tot bloei, getuige de bouwwerken die verrezen aan het eind van de vijftiende eeuw. Maar het zou interessant kunnen zijn de positie van Veere te vergelijken met die van andere Hollandse en Zeeuwse steden. Ook het functioneren van het financiële beheer zou een studie waard zijn. Gelukkig verscheen in 1996 een studie van Tiny Polderman en Peter Blom genaamd Veere van vissersbuurt tot vestingstad1 die aan het gebrek aan gedegen geschiedschrijving deels een einde maakte. Dit boek is vooral toegespitst op de bouwgeschiedenis van de stad, maar biedt tevens een goed overzicht van de geschiedenis van Veere in de Middeleeuwen. De situatie voor 1940 In de tijd van Ermerins waren in het stadsarchief stadsrekeningen aanwezig 65

Archief | 1997 | | pagina 91