tweede poot, die erg kort geschreven is. Hier is telkens voor een transcriptie 'ij' gekozen. Bij notering van bedragen in Romeinse cijfers is standaard voor de no tering met T gekozen, ook wanneer de notering in het handschrift een 'J' geeft of lijkt te geven. De politieke toestand in de jaren zestig van de vijftiende eeuw Dit korte overzicht van de politieke toestand in vijftiende eeuw is bedoeld om een achtergrond te schetsen van het bestuur van Hendrik II van Borsele en het milieu waarin de rekening tot stand gekomen is. De machtspolitiek in ons deel van Europa in de vijftiende eeuw is gecompliceerd. Onze gewesten staan dan on der het gezag van de hertogen van Bourgondië. Philips de Goede (1419-1467) krijgt gaandeweg meer Nederlandse gewesten in zijn bezit en gaat hoe langer hoe meer een zelfstandige machtspositie innemen, na eerst voornamelijk in Frankrijk een politieke rol gespeeld te hebben. De Franse koningen zien zich dus in hun macht aangetast door de steeds machtiger wordende Bourgondische heren, die tevens hun verwanten zijn. De economisch sterke steden in Vlaanderen proberen zich zo onafhankelijk mogelijk te maken van landsheerlijk gezag. De Engelse vorsten worden geleide lijk verdreven uit hun Franse bezittingen, maar bezitten nog het strategisch gele gen Calais en proberen met machtspolitiek hun handel te bevorderen. Omstreeks 1465 neemt Karei de Stoute goeddeels het bestuur van zijn vader hertog Philips de Goede over, ook als landsheer van onze gewesten. Philips' politiek is pro- Frans geweest en dit uitte zich onder meer in een verbod op de invoer van Engels laken. De Franse koning Lodewijk XI probeert aan het eind van Philips' leven de Engelse koning Edward IV zover te krijgen dat zij gezamenlijk een poging gaan ondernemen om de Bourgondische landen te veroveren. Maar Karei de Stoute krijgt door een huwelijksaanbod aan de zuster van Edward IV de beste troeven in handen en sluit na de dood van Philips (15 juni 1467) op 23 november 1467 een vriendschapsverdrag met de Engelsen en in 1468 diverse handelsverdragen, die gunstig zijn voor de Hollandse en Zeeuwse steden. Tevens wordt in 1468 het hu welijk tussen Karei en Edwards' zuster Margaretha van York gesloten. Vervol gens probeert Lodewijk XI met de Engelse intrigant Warwick (Richard Neville, graaf van Warwick en Salisbury, bijgenaamd 'the Kingmaker') en de hertog van Clarence, de broer van Edward IV, onrust te stoken door onder meer Hollandse en Zeeuwse schepen te belagen. Dit speelt zich af in 1470. Hendrik van Borsele wordt dan benoemd door Karei de Stoute als 'stedehouder-generaal en capiteyne van ziner wapeninge bi der zee'. Het lukt hem en zijn vloot echter niet Warwick ervan te weerhouden Engeland binnen te vallen en Edward te verjagen. Hendrik VI (die Warwick eerder had helpen afzetten) wordt geïnstalleerd als koning van Engeland en Lodewijk biedt Warwick aan om hem te steunen bij het veroveren van Holland en Zeeland. Dit moet ook in Veere als een ernstige bedreiging voor veiligheid en welvaart gezien zijn. Maar al spoedig, in januari 1471, keert Edward IV met financiële steun van Karei de Stoute terug naar Engeland. Hij huurt schepen, waaronder Hanzeschepen, om tweeduizend Engelse manschappen te vervoeren. Op 11 maart 1471 vertrekt Edward uit Vlissingen op het schip de 'Antonie' uit Veere en verslaat enige weken later Warwick definitief. Warwick sneuvelt in deze strijd. 69

Archief | 1997 | | pagina 95