AJb. 7: Afbeelding van de lang van De Wind. zoals gegeven in zijn boek "t Ge klemd hoofd geredt. maat der instrumenten aan de vrouwen zelf te nemen. Hel is een mensch als aan geboren, de voorwerpen, die hij alleenlijk in zijne verbeelding maakt en niet on der het oog heeft, altoos te vergrooten; en men denkt doorgaans, gelijk het spreekwoord zegt: Is een weinig goed, wat veel kan geen kwaad'. Zelf neemt De Wind bij een aantal lijkopeningen nauwkeurig de maten van de bekkens en van kinderhoofden. Hij construeert een tang van 9,5 duimen lang en 3,5 duimen breed 1 Rijnlandsche duim 2 2/3 cm.). Voor de lengte van een lepel rekent hij 5,5 duim. 'daar de diepte van het kinderhoofd 4.5 duim is en de zwelling van hel labia vulvae ongeveer 1 duim kan bedragen". De Wind besluit tol twee losse, niet gekruiste lepels: 'Dat hel beter ware, de bladen van zoo een Instrument niet te hechten, maar los te laten. Hel kwam my ook voor, dat twee losse bladen, naar het beloop van 's Kinds Hoofd, flauwelyk gebogen zynde, onder het naar zich toe halen voor afglippen bewaren'. De tang van De Wind is een uitgangstang. niet gekruist en niet gevensterd. Hel Museum voor de Geschiedenis der Genees kunde in Gent bezit een blad van de tang van De Wind. De Wind beschrijft in V Geklemd Hoofd Ge redt twee ervaringen met zijn eigen tang: op 11 juni 1750 de eerste ervaring bij een eerstbarende met succes en 4 oktober 1750 een tweede er varing bij een barende met al acht kinderen met een uitgezakte navelstreng zon der succes (eerst 24 uur later wordt het overleden kind geboren). De reacties op de publicatie van Geklemd Hoofdt Ge redt zijn enthousiast. Gaubius te Leiden schrijft op 21 februari 1751: "Uw tang is beter dan die van Van Roonhuisen' Gaubius verzoekt op 10 juli van hetzelfde jaar voor hem een tang te laten ma ken74. Ook Petrus Camper, hoogleraar te Amsterdam, is enthousiast en vraagt op 28 juli 1751 om een exemplaar""1. Op 1 september 1751 stuurt Camper nog een brief. Hij heeft tekeningen gemaakt van de tangen van De Wind en van Smellie™. Deze zijn bijna gelijk, maar de tang van Smellie heeft een slot (charnier) en die van Paulus de Wind niet. 73. Bibliotheek der Universiteit van Amsterdam. Bibliotheek KNMG. EF 185: brie! van H.D. Gau bius te Leiden aan Paulus de Wind van 21 februari 1751. 74. Bibliotheek der Universiteit van Amsterdam. Bibliotheek KNMG, EF 186: brief van Gaubius te Leiden aan Paulus de Wind van 10 juli 1751. met het verzoek een tang te laten maken, aangezien Van Musschenbroek dood was en niemand op basis van een beschrijving en een afbeelding meer een in strument kon maken. Dongen, brief van Gaubius. 956. 75. Bibliotheek der Universiteit van Amsterdam. Bibliotheek KNMG, EF 182: brief van Petrus Camper uit Amsterdam aan Paulus de Wind van 28 juli 1751. 76. William Smellie (1697-1763) publiceerde zijn rechte lang met slot in A Set of Anatomical Tables (Londen 1754). 75

Archief | 1998 | | pagina 101