Afb. 8 en 9: Een blad van de verloskundige tang van Pauliis de Wind. Verzameling Museum voor de Geschiedenis der Geneeskunde in Gent. Camper vindt de tang van De Wind /.eer bruikbaar. In dezelfde brief kondigt hij aan over veertien dagen in Franeker te zijn77. Ook in Franeker blijkt het probleem van het geklemde hoofd niet vaak voor te komen. Camper heeft de tang van De Wind niet in de praktijk kunnen proberen: 'De vrouwen verlossen hier zeer ge makkelijk zoodat nog geene gelegenheid gehad hebbe iets te doen (met de ma chine)'78. Camper vertaalt het boek van Smellic in het Latijn en belooft de vin ding van De Wind in een noot te vermelden. Hij heeft ook een tang van Smellie besteld. Camper stuurt op 2 maart 1752 een exemplaar van de tang van Smellie aan De Wind. Op de achterkant van de begeleidende brief schrijft Camper dat de zeemlederen bekleding van de bladen van de tang van Smellie kan worden ver wijderd en vervangen79. In een brief van 28 juli 1752 verzoekt Camper opnieuw om een exemplaar van de tang van De Wind. Wellicht is het eerder genoemde exemplaar dat Camper bezit, een vroegere versie van de tang. In 1757 komt De Wind alsnog in het bezit van hel geheim van Van Roonhuijsen. Samen met zijn jongere broer Gerard de Wind (1730-1800). die hoogleraar ontleed-, heel- en vroedkunde is aan hel Atheneum IIlustre le Middelburg, koopt hij het geheim voor duizend gulden van Reinier Boom te Amsterdam. Zoals eerder vermeld, had 77. Bibliotheek der Universiteit van Amsterdam. Bibliotheek KN.MG. EF 183: brief van Camper uit Amsterdam aan De Wind van I september 1751. 78. Bibliotheek der Universiteit van Amsterdam, Bibliotheek KNMG. EF 180: brief van Camper uit Franeker aan Jac. Hovius te Amsterdam van 30 november 1751. met het verzoek om deze aan De Wind door te sturen. Camper deelt mede dat hij het werk van Smellie in het Latijn vertaalt. Hij ver wacht een forceps van Smellie te ontvangen. 79. Bibliotheek der Universiteit van Amsterdam, Bibliotheek KNMG. EF 181: brief van Camper aan De Wind van 2 maart 1752: 'Ik gebruijke de vrijheid Uedl. een tang van Smellie toe te zenden, welke ik hoop dat Uedl. beeter bevallen zal dan d"Eerste'. 76

Archief | 1998 | | pagina 102