VERSLAG HOOFDCONSERVATOR OVER 1997 In de samenstelling van de Commissie voor de Verzamelingen kwam in het ver slagjaar geen verandering. De inkomsten voor de verzamelingen vertonen nog steeds een stijgende lijn. De begunstigers brachten 4.250,- bijeen, de leden 5.352,- als gift boven de contributie, terwijl de rente van de oude legaten 3.672,- bedroeg. In totaal beliepen de inkomsten 13.274,-. Aan aankopen werd een bedrag van 12.273,- besteed, na aftrek waarvan het Begunstigers fonds 35.327,- aan reservering van niet bestede jaarbudgetten en tegoeden van de verschillende afdelingen omvat. In 1997 vond de afronding plaats van de provinciale cultuurnota van 1994. Daarin was voor het Genootschap de aanbevolen verkleining van het Museumbe stuur essentieel. Namens het Genootschap hebben de vertegenwoordigers in de Zeeuwse Museumstichting het standpunt ingenomen, dat slechts een proportio nele reductie van het aandeel van het. Genootschap in het bestuur van het Mu seum aanvaardbaar zou zijn. In 1960 was het uitgangspunt drie op elf, zodat nu twee op zeven redelijk zou zijn, wat door alle betrokken partijen ook is aanvaard. De nieuwe opzet zal in 1998 zijn beslag krijgen. Bijzondere vermelding verdient een legaat van W.H. van Dort te Middelburg, die een historisch pijporgel en een chromolithografie aan het Genootschap naliet. Deze worden nader vermeld onder de betreffende afdelingen. Over de afzonderlijke afdelingen berichten de conservatoren als volgt: Historische voorwerpen, kunst en kunstnijverheid De conservator dr. J.H. Kluiver bericht als volgt: In het verslagjaar werd aan diverse personen informatie verstrekt over onderde len van de collectie. Aanwinsten waren een chromolithografie van een schilderij met gezicht op de dijk te Westkapelle in vergulde lijst (1890) uit het legaat-Van Dort, een 17e- eeuwse tegel geschonken door J.M. Moraal en een gekleurde 17e-eeuwse ster tegel verkregen door aankoop. Muziekinstrumenten De conservator dr. J.H. Kluiver bericht als volgt: Zoals in de inleiding vermeld, legateerde W.H. van Dort zijn historisch pijporgel, dat in 1825 werd vervaardigd door de Middelburgse bouwer F. van der Weele. Dit instrument is een welkome aanvulling op het in 1938 verworven Van der Weele-orgel, dat de kenmerken van de Romantiek draagt. Daarentegen staat het orgel van de heer Van Dort nog geheel in de traditie van de 18e eeuw. In het ver slagjaar werd informatie ingewonnen over de mogelijkheid van rijkssubsidie ten behoeve van restauratie. De Werkgroep Muziek ontving van W.H. Pot te Lewedorp een fraaie Yamaha- vleugel ten geschenke. De Commissie nam de schenkingsrechten voor rekening van haar budget. XIII

Archief | 1998 | | pagina 15