voortgang kunnen vinden. De catalogus van de sceatta's van het Genootschap is nog niet gepubliceerd, hoewel deze geruime tijd geleden (1995) werd opgele verd. In het najaar werd hel initiatief genomen om bij verschillende instellingen subsidies aan te vragen voor deze uitgave, waarover in het voorjaar van 1998 een uitspraak zal worden gedaan. Voor een tentoonstelling over de productie van zijde werd een gildepenning van het Lakenkoopers- en Zijdekramersgilde ter beschikking gesteld. J. Valster schonk het Genootschap een zilveren ducaton uit het wrak van de Am sterdamse uitvaarder 'Hollandia', die onder bevel stond van kapitein Jan Kelder (r.g.p. 166 no. 3275.1). Het schip kwam op 13 juli 1743 in een storm terecht en verging op de "Gunners Rock" bij de Scilly-Eilanden. De heer Valster heeft zelf in 1980 met drie andere Nederlandse duikers deel genomen aan de berging van lading en scheepsinventaris onder leiding van de concessiehouder R. Cowan. De aangeboden ducaton is in 1743 gemunt in Utrecht op bestelling van de Amster damse kamer der v.o.c. en was bestemd voor de handel in Oost-Indië. De munt is door de heer Valster teruggekocht uit de stock van Cowan. Naar aanleiding van dit geschenk is een artikel over deze schatvondst in voorbereiding. Het meest waardevolle is dat vondstgegevens ter beschikking zijn gesteld voor onderzoek. Hierdoor ontstaat inzicht in de circulerende munten waaruit geput kon worden op hel moment van de uitreis door de kamer der v.o.c. en in het acceplaliebeleid in Zuid-Oost Azië van vreemde muntspecie. De inventaris van het schip is reeds in 1992 door het Rijksmuseum Amsterdam en Elsevier Science Publishers gepubli ceerd in de vorm van een compendium. Van dr. P.J.A. van Voorst Vader kregen wij een schrijven over een beoordeling van drie gildepenningen, die hij bij eventuele belangstelling aan het Genootschap zou kunnen schenken. Door tijdgebrek is het nog niet lol een gesprek gekomen. Een van de gildepenningen zou uit 1592 stammen en van het Chirurgijnsgilde af komstig zijn. De tot dusver oudste bekende gildepenning van dit gilde in Middel burg dateert uit 1661 Ten behoeve van de encyclopedie van munten en bankbiljetten is meegewerkt aan een bronnenonderzoek over de muntmeesters van de munt van Zeeland (1580-1799) en de grafelijke Hollandse muntmeesters Nemerij (1406-1432) en Oem (1420-1428). Publicatie vond in januari plaats. In het kader van de studie Prehistorische Archeologie heb ik deelgenomen aan een college over Byzantijnse muntpolitiek door dr. J.P.A. van der Vin van het Penningkabinet te Leiden en dat afgesloten met een tentamen. In het kader van deze studie werd een lezing verzorgd over vierde-eeuws goud. Historisch-iopogrcifische atlas Zelanclia lllustrata De conservatoren drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. P.J. Smallegange berich ten als volgt: in hel verslagjaar zijn de werkzaamheden aan de samen te stellen catalogus van de aanwinsten van de Zelandia lllustrata voortgezet. Daarbij doet zich hel pro bleem voor, welke criteria dienen te worden gevolgd bij hel opnemen van foto's en reproducties. Verschillende keren is hierover met de beheerscommissie van de Zelandia lllustrata van gedachten gewisseld, met het gevolg dat alle aanwinsten nogmaals bekeken worden. In de agenda Zeeland Maritiem zijn 57 afbeeldingen uit de Zelandia opgenomen. De succesvolle verkoop van de agenda heeft geleid tot het voornemen, jaarlijks XV

Archief | 1998 | | pagina 17