neuzen met de zz8 van de familie Schot. Hel merendeel van de vondsten be hoorde toe aan walvisachtigen uit het Mioceen en Plioceen. Een deel van deze vondsten werd gereserveerd voor een ruilovereenkomst met de heer K. Post uit Urk. Aan schipper Schot werd als dank een replica overhandigd van een bijzonder stuk uit de verzameling, de onderkaak van een mastodont, die in 1972 werd op gevist. Het duplicaat werd vervaardigd door het Laboratorium voor Museum- technische werkzaamheden te Amsterdam. Een identieke replica is opgenomen in de eigen verzameling, waarmee aanvragen voor tentoonstellingen kunnen wor den gehonoreerd. Het origineel is in Nederland het tol nu toe mooiste fragment van de mastodont van Auvergne. De ouderdom van dit stuk is nu vastgesteld en bedraagt 1,9 miljoen jaar. Voor het bestuderen van de oude en meer recente fossielen van zeezoogdieren werden twee boeken aangekocht van een antiquariaat in Amsterdam. De reconstructie van de mammoet in de expositie in de Abdij in Middelburg is afgerond en is qua aantal beenderen en qua vorm identiek aan de voorgaande expositie in het Zeeuws Museum. Wel is het verzoek binnengekomen om extra wervels te plaatsen teneinde het middenstuk te completeren. In overleg met Perfecta Chemie te Goes werd een conserverend middel gebruikt, dat naar hun opinie langdurig resultaat zal opleveren. De uitleen faciliteit betrof voornamelijk het Biologisch museum in Oostkapelle. waarmee een uitstekende verstandhouding wordt onderhouden. Voor de conser vering van de uitgeleende stukken heeft het Biologisch museum ons een bijdrage gegeven. Een overzicht van de aanwinsten 1997 is in het archief gedeponeerd. Onderaf de ling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Op zaterdag 7 juni werd in samenwerking met VVV Domburg en de Stichting Oranjezon te Oostkapelle een strandschelpenzoektocht georganiseerd. De heer P. Moerdijk en schrijver dezes hielden een inleiding over de geologie en de fossiele schelpen van Zeeland, waarna het strand tussen Westkapelle en Domburg werd bezocht. Een zware onweersbui dwong het gezelschap spoedig weer terug te gaan. Aan de organisatie, in handen van de heer F. Jaquet van de Stichting Oran jezon, wordt hulde gebracht. In de namiddag werd ons door de heer Jaquet een groot fragment van de voor ons gebied zeldzame schelpensoort Echinocardium aculeata (Linné, 1758) aangeboden, dat aan de collectie van het Genootschap wordt toegevoegd. Tijdens de inmiddels traditionele bottenvistocht, dit jaar gehouden op 12 juli, zijn in de omgeving van Terneuzen diverse fossiele schelpen gevonden, voornamelijk uit het Midden- en Onder-Plioceen. Het betreft onder meer fragmenten van de soorten: Glycymeris obovata cf. ringelei nov. subsp. Moerdijk en van Nieulande (in press); Pecten complanatus (J. de C. Sowerby. 1828); Pecten grandis (J. de C. Sowerby, 1828); Chlamys princeps (J. de C. Sowerby. 1828); Ostrea edulis (Linné, 1758): Neopycnodonte cochlear (Poli. 1795); Arctica islandica (Linné. 1758); Pygocordia rustica tumida (Nyst, 1836). Ook werden enige grote frag menten van Septeriën uil hel oligocene tijdperk aangetroffen; hel betreft grote versteende, kalkrijke kleiconcreties met in het midden talrijke krimpscheuren die tijdens het versteningsproces zijn ontstaan. Ook een aantal in Pyriet omgezette graafgangen, uit de oligocene kleien afkomstig, is gevonden. XVII

Archief | 1998 | | pagina 19