gulden4. In 1586 scheidden de Gecommitteerde Raden hun taken voor de vloot (te water) en de landstrijdkrachten (te lande). Binnen het pas opgerichte Zeeuwse Admiraliteitscollege (1584) voerden dezelfde Raden nu de administratie van de inkomsten en uitgaven voor de vloot. Vanaf dal moment werden ook de wapen uitgaven onderverdeeld naar die voor de Admiraliteit en die voor de aan Zeeland toebedeelde Staatse troepen. Hel ingekochte materiaal belandde, weliswaar in aparte voorraden, bij de arsenalen te Veere, Middelburg en Vlissingen. Het arse naal te Veere herbergde de grootste voorraden van de admiraliteit en de Staatse troepen en was te beschouwen als het centrale, gewestelijke magazijn. De com mies-stapelier van het arsenaal voor hel Staatse leger te Veere fungeerde even eens als hoofd van hel centrale admiraliteitsmagazijn. De ammunitiemeesters te lande in Middelburg en Vlissingen kregen ook de functie van equipagemeesters en ammunitiemeesters te water'. Dankzij de voorbereidingen voor hel grote offensief van het Staatse leger on der prins Maurits tegen de Spaanse strijdkrachten stegen de wapenaankopen te lande tot minimaal 26.424 in 1590 en 54.462 carolus gulden in 1591. Ook ten be hoeve van de strijd op zee werden grote uitgaven gedaan: gemiddeld 18.160 ca rolus gulden over de jaren 1586-1591. De totale Zeeuwse wapenaankopen, on derverdeeld naar uitgaven voor de Staatse troepen en die voor de Admiraliteit, zijn voor de jaren 1591-1648 weergegeven in grafiek 1. Gedurende de jaren ne gentig overheersten de uitgaven voor het leger. De/e waren aanzienlijk gestegen en bereikten een piek van 88.728 carolus gulden in 1592. Deze uitgaven gingen vooraf aan de succesvolle belegeringen door het Staatse leger van Hulst (1591) en Geertruidenberg (1593). Aanhoudende strijd in Vlaanderen en het verlies van Hulst (1596) noodzaakten de Staten van Zeeland om meer wapens en munitie aan te kopen. De totale Zeeuwse uitgaven kwamen in 1597 op een hoogtepunt van 129.954 carolus gulden. Opvallend is dat tussen 1598 en 1601 meer aan dacht werd besteed aan de voorraden van de Admiraliteit. Staatse oorlogsschepen blokkeerden de Zuid-Nederlandse havens voor handelsverkeer en voerden strijd tegen de Duinkerker kapers. Na de overwinning bij Nieuwpoort werden Sluis en 4. Berekeningen uil: RAZ. Archief Rekenkamer C. rek. lande, inv.nr. 30. 40. 50. 60. 70. Alle bedra gen in deze Zeeuwse bronnen staan vernield in Vlaamse ponden, schellingen en groten. De hier ge noemde bedragen zijn afgerond tot hele Vlaamse ponden en omgerekend tot bedragen in carolus gul den 11 pond vis. 6 car.gulden). 5. De Gecommitteerde Raden deden de wapenaankopen voor de Staatse troepen. Deze transacties werden opgetekend in de zogenaamde ordonnantieboeken. De leverancier kreeg een ordonnantie of een kopie daarvan als iransactiebewijs. terwijl daarnaast ook notariële verklaringen (attestaties) wer den opgesteld. Van de aflevering van hel oorlogsmateriaal aan een ammunitiemeester of commies- stapelier werd een ontvangstbewijs (rcccpisse) uitgeschreven. Bij vertoon van alle papieren (rece- pisse. attestaties en ordonnantie) werden de leveranciers tenslotte betaald door de ontvanger-generaal uit de gewestelijke kas. De uitvoerig becommentarieerde afrekeningen werden opgetekend in de re keningen te lande van de ontvanger-generaal. Bovengenoemde procedure gold tevens voor de leve ranties aan de Admiraliteit. Vanaf 1586 kochten de Raden ter Admiraliteit wapens en munitie in. waarbij de afrekeningen in de rekeningen te water van de ontvanger-generaal werden opgetekend. L.R. Priester. Inventaris Rekenkamer C Ie stuk. 10,11. RAZ, Archief Rekenkamer C. acquilten te lande, inv.nr. 318. 14.07.1604. RAZ. Archief Rekenkamer C. acquitten te water, inv.nr. 629. 2e grossa. lie summa. 10.02.1597. Bijvoorbeeld commies-slapelier, equipage- en ammunitiemeester te water. Pieter Revgersberg: RAZ. Archief Rekenkamer C. rekeningen te lande (rek.lande), inv.nr. 210. 8e rek.. 36v. inv.nr. 240. 305v. RAZ. Archief Rekenkamer C. rekeningen te water, inv.nr. 622. 45.45\.

Archief | 1998 | | pagina 61