AJb. 1: Paul us de Wind, ca. 1755. Zeeuws Museum. Middelburg. Olieverf op doek. 87 x 68 cm., door J.P. van Aerde. gesigneerd links boven, niet gedateerd. Doctoren en chirurgijns De geneeskunde kent in de achttiende eeuw twee standen: doctoren en chirur gijns. De inwendige geneeskunde wordt beoefend door afgestudeerden van een universiteit, de doctores medicinae. De uitwendige geneeskunde, zoals de chirur gie. wordt beoefend door chirurgijns, die zijn verenigd in gilden. Chirurgijns ver werven hun kennis en kundigheden van het métier in een meester-gezel-relatie. Zij brengen twee tot vijf jaar door bij een gevestigde chirurgijn en krijgen theore tisch onderwijs van de praelector ancitomiae van het gilde. In de zeventiende eeuw wordt de leertijd in Middelburg verlengd tot drie jaar en in Amsterdam zelfs tot vijfjaar. De chirurgijnsgilden komen samen in openbare gebouwen: in Amsterdam in de vleeshal en later in het waaggebouw en in Middelburg in een pakhuis van het ziekenhuis5. Een keur van Amsterdam uit 1552 beschrijft reeds een examen voor chirurgijns6. In Middelburg worden op 25 november 1661 re gels vastgesteld voor het examineren van chirurgijns7. 5. Moulin. History Snrgeix. 174. Gemeentearchief Middelburg. Registers ten Raade. 1. 483: een Pakhuijs van 't Gasthuijs genaamd do Potlerskamer toegestaan, 24 december 1655. 6. Eeghen, Gilden. 86. 7. Gemeentearchief Middelburg. Registers ten Raade. 1. 483: Middelburgse stadsbesluiten over exa mens van chirurgijns. "Proeve der geene die in 't Gilde willen vrijworden', 25 november 1662. 58

Archief | 1998 | | pagina 84