Gerard (i) de Wind De zoon van Paulus (i), Gerard, trouwt in 1645 met Elizabeth Witlewrongel. Hij is meesterknecht bij de hugenoot Robaix, die aan het Middelburgse Molenwater een fabriek heeft waar zwart laken wordt vervaardigd. Paulus (it) de Wind (1655-1728) De zoon van Gerard (i) en Elizabeth, die naar zijn grootvader is vernoemd, keert terug naar Vlissingen. Hij woont in de Korte Noordstraat en trouwt met Jaco- mijntje Frans. Naast zijn handel in boter en melk werkt hij zich door zelfstudie op lot leraar van de doopsgezinde gemeente van Vlissingen. Die functie wordt om niet vervuld en daarom aangeduid als liefdeprediker. Hij verhuist in 1704 naar Zwolle en overlijdt daar in 1728. Gerard (n) de Wind 1685-1752) De zoon van Paulus (li) en Jacomijntje, die op zijn beurt weer naar zijn grootva der is vernoemd, wordt de eerste medicus in de Zeeuwse tak van de familie De Wind. Na onderwijs aan de Lalijnsche School in Vlissingen te hebben genoten, krijgt hij huisonderricht van dominee van Gaveren van Zoetermeer en van Adri- aan van Eeghem, doopsgezind predikant te Middelburg. Na deze vooropleiding gaat hij naar Amsterdam en volgt daar eerst onderwijs aan de school der remon stranten en vervolgens aan het Atheneum Illustre. Hij volgt colleges theologie en wijsbegeerte. Na zijn studie theologie gaat hij naar Utrecht, waar hij in 1705 met de meeste lof op een dissertatie 'De ophthalmia" tot doctor in de geneeskunde promoveert. Hij vestigt zich als medicus in Middelburg en wordt hetzelfde jaar, nog geen twintig jaar oud, tot predikant van de doopsgezinden beroepen. Het traktement van de predikant bedraagt 600 Zeeuwsche rijksdaalders1". Gerard trouwt in 1711 met Elizabeth van Beekhoven. Bij die gelegenheid wordt een in groot formaat gedrukt gelegenheidsgedicht uitgegeven20. In verband met zijn gezondheid - hij lijdt aan een hardnekkige "borstkwaal" - wordt naast hem Johannis Nellis (ook theoloog en medicus) aangesteld als predikant, in 1729 voor een derde deel, in 1730 voor de helft en in 1744 als volledige vervanger en opvolger21. Gerards bij naam "de melkdokter' verwijst naar zijn gewoonte om aan volwassen patiënten melk voor te schrijven, wat in die tijd hoogst ongebruikelijk was. Van zijn acht kinderen zijn er drie medicus geworden. De oudste. Johan van Beekhoven de Wind. vestigt zich als geneesheer te Haarlem en wordt daar beroepen als remon strants predikant. De tweede is Paulus (m) de Wind. om wie het ons hier te doen is. Gerard (ui) de Wind (1730-1800) De derde zoon van Gerard (li), ook Gerard (in) genoemd, gaat na een opleiding aan de Lalijnsche school te Middelburg (1740-1745) studeren aan de universiteit van Leiden en promoveert daar in 1752 op een dissertatie "De hydrocele'. Hij keert terug naar Middelburg en wordt aan hel Atheneum Illustre tol lector en 19. Fokker. Levensberichten. 120. 20. ZDC. PLA 58 C 5. 21. Fokker. Levensberichten. 120. 61

Archief | 1998 | | pagina 87