later (1778) tot hoogleraar in de ontleed-, heel- en vroedkunde benoemd. Zijn oratie wordt een jaar later in het Nederlands vertaald en in Middelburg uitgege ven onder de titel 'Over de Goddelijke wijsheid in het kunstgewrocht des men- schelijken lichaams'. In 1767 trouwt hij met Suzanne van Hoorn, de weduwe van Abraham Tak. Hij werd in zijn tijd als een zeer geleerd man beschouwd. Samuel de Wind (1742-1803) Samuel is de enige zoon van onze Paulus (m) en Berdina Tak die volwassen is geworden. Hij gaat eerst naar de Latijnsche school in Middelburg (1753-1760), studeert vervolgens geneeskunde in Leiden en promoveert daar in 1765 op een proefschrift 'De perversa ratione sanitatem conservandi et amissam recuparandi' tot medicinae doctor. Hij vestigt zich als praktiserend arts in Middelburg en gaat wonen in het huis van zijn ouders, 'de Jonge Jacob" in dc Sint Janstraat H 202 (in mei 1940 verbrand). Hij wordt benoemd tot stadsdoctor, stadsvroedmeester, doc tor van het College der Admiraliteit van Zeeland en 's lands (provinciaal) opera teur en steensnijder. Samuel de Wind publiceert een levensbericht over zijn va der: 'Summarium vitae Pauli Windii'22. Hij is lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en van de Haagsche Geneeskundige Correspondentie-Socië teit. Op 25 februari 1803 'eindigde hij zijn voor de Maatschappij nuttig en ar beidzaam leven in den ouderdom van 60 jaaren en ruim 4 maanden na eene ziekte van 9 dagen" Uit zijn huwelijk met een volle nicht, Cornelia Dobbelaar, worden twee zoons geboren. Paulus (ïv) en Boudewijn. die beide geneeskunde studeren en zich in Middelburg vestigen. Paulus (ïv) de Wind (1767-1797) Na onderricht aan de Latijnsche school in Middelburg te hebben gevolgd (1779- 1783), gaat Paulus naar Amsterdam om zich in de Stadsapotheek in de receptuur te bekwamen. In 1785 vertrekt hij naar Leiden, waar hij vijf jaar later op een proefschrift 'De morbis vero et stricto sensu biliosis' promoveert. Het eervolle voorstel van de faculteit om curn lande te promoveren wijst hij aP. Parijs wordt in die tijd, vanwege de revolutie, te onveilig geacht. Hij verblijft een halfjaar in Londen. Hij trouwt met zijn achternicht Elisabeth de Wind (dochter van zijn oud oom Gerard) en woont ook in het familiehuis 'de Jonge Jacob'. In 1792 wordt hij tol lector in de chirurgie en anatomie aan de lllustre School benoemd. In 1793 volgt zijn aanstelling tot doctor bij de Nederduitse diaconie en in 1796 tot doctor van het Gasthuis. In juli 1797 overlijdt hij, 29 jaar oud. na 'eene hevige Catar rhal koorts' (wellicht een longontsteking)25. Na zijn dood spreekt de hoogleraar verloskunde van de lllustre School le Middelburg, Adriaan van Solingen, een redevoering uit waarin zijn betekenis voor de verloskunde uitvoerig wordt geme moreerd^. 22. Hel manuscript is eigendom van hel Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en wordt bewaard in de Zeeuwse Bibliotheek, Handschriftenverzameling nr. 2643. Zie voorde tekst van het manuscript: Verkroost, Levensbeschrijving, 14-18. 23. Middelburgsche Courant, 26 februari 1803. 24. Fokker, Levensberichten, 190. 25. Fokker, Levensberichten, 191. 62

Archief | 1998 | | pagina 88