Boudewijn Dobbelaer dc Wind (1775-1818) De jongere broer van Paulus (iv). Boudewijn, volgl hel inmiddels traditionele pa troon van de De Winds. Na een vooropleiding aan de Lalijnsche school van Mid delburg (1787-1793) volgt een studie geneeskunde te Leiden en een promotie (1799) tot medicinae doctor op 'Proposita aliquot ex diversis medicinae parti- bus'. Ook hij vestigt zich in Middelburg en woont in het familiehuis in de Sint Janstraat, 'de Jonge Jacob', waar zijn grootvader, zijn vader en zijn oudste broer eerder hebben gewoond. Hij trouwt met Petronella Tak, de dochter van zijn ou dere zuster, uit welk huwelijk drie dochters en een zoon worden geboren. Boude wijn is niet alleen werkzaam in zijn particuliere praktijk, maar wordt ook aange steld tot doctor van de stad. doctor van de Nederduitse armen, doctor van het Simpelhuis en lector in de anatomie en chirurgie aan de IIlustre School. In 1801 wordt hij benoemd tot lid van de Departementale Commissie voor Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt en in 1805 tol lid van de Plaatselijke Geneeskundige Commissie. Negen jaar later, in 1814, wordt hij voorzitter van beide invloedrijke commissies. Bovendien is hij lid van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen en correspondent van het Koninklijk Nederlandsch Instituut. Bijna 43 jaar oud 'eindigt hij na eene langdurige en slepende ziekte flongtuberculose] zijn alleszins nuttig en werkzaam leven"7. In een speciaal belegde vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen noemt voorzitter prof. Jhr. B. de Jonge hem 'een uitmuntend arts, belangloos menschenvriend, een liefderijk echt genoot en een braaf burger'". Samuel Dobbelaer de Wind 1817-1889) De zoon van Boudewijn Dobbelaer de Wind en Petronella Tak, Samuel, is de laatste vertegenwoordiger van deze Middelburgse familie van medici. Vroeg wees geworden, groeit hij op in het kinderloze gezin van zijn neef nir. Samuel de Wind. die is getrouwd met zijn oudste zuster. Hij bezoekt het gymnasium le Mid delburg (I830-I835) en studeert geneeskunde te Utrecht. In 1841 promoveert hij met lof op een proefschrift 'De ascite'. Hij vestigt zich vervolgens le Middelburg en woont ten slotte in hel pand Noordstraat 68-70. Samuel trouwt met Cornelia Eltzman. de dochter van een vermogend medicus uit Goes. Het huwelijk blijft kinderloos. Samuel heeft een zwakke gezondheid en krijgt een kleine en deftige praktijk. Hij is bestuurslid van de in 1848 opgerichte Vereeniging van Genees- en Heelkundigen in Zeeland, de voorloper van de Afdeeling Zeeland van de Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, voorzitter van hel - mede door hem opgerichte - Middelburgsche ziekenfonds, lid van de Geneeskundige Raad voor Zeeland, lid van de Middelburgse Gezondheidscommissie, lid van de gemeente raad van Middelburg, curator van hel Middelburgs gymnasium en stimulator van het Middelburgs muziekleven. Hij doet dus alles wat vooraanstaande, gefortu neerde, liberale burgers in het toenmalige, laat-negentiende-eeuwse, deftige Mid delburg plegen le doen. Na het overlijden van zijn vrouw (1874) legt hij zijn me dische praktijk neer en trekt zich terug uit hel sociale leven. Na zijn dood 1889) 26. Redevoering ter nagedachtenis van Paulus de Wind door A. van Solingen. Zeeuwse Biblio theek. Kluis 1112^E 15. 27. Middel burgsche Courant. 17 december 1818. 28. Nagtglas. deel II. 980. 63

Archief | 1998 | | pagina 89