slagen. Een collectie blaasstenen afkomstig van patiënten van Paulus de Wind bevindt zich thans in hel Zeeuws Museum te Middelburg46. Staar De Wind heeft ook enige tijd staaroperaties uitgevoerd. Zijn belangstelling voor het 'staarsteken' blijkt uit zijn correspondentie met J.L. Hoffmann, geneesheer en geoloog te Maastricht. Hoffman schrijft hem over ene Jacques Daviel (1696- 1762), die in zeven jaar tijds 206 staaroperaties verrichtte, waarvan 182 met suc ces17. De Wind kent duidelijk zijn grenzen en besluit de staaroperaties op te ge ven vanwege 'onvoldoende gelegenheid de kunst te onderhouden'4*. Borstkanker Paulus de Wind opereert verder liesbreuken, kwalen van de borst en zelfs borst kanker. In de zeventiende eeuw wordt borstkanker behandeld door het afsnijden van de borst en het stelpen van de bloeding met brandijzers en etsende middelen, zonder de wond te sluiten. Waarschijnlijk wordt de techniek in de achttiende eeuw verbeterd. In het midden van de achttiende eeuw wordt borstamputatie nog maar zelden toegepast. Petrus Camper meldt dat in het Amsterdam van 1757. met omstreeks 200.000 inwoners, jaarlijks minder dan zes operaties plaatsvinden"9. In 1751 opereert De Wind zijn eigen vrouw vanwege borstkanker. De ziekte is ontdekt in de derde maand van haar laatste zwangerschap. Na over leg met zijn leermeesters uit Leiden - Gaubius, Albinus en anderen - besluit De Wind de operatie uit te stellen tot na de geboorte van het kind50. Vrijwel zeker doelt Petrus Camper op deze ingreep in zijn brief aan De Wind van 30 november 1751: 'lk heb UEdl. Zeer verpligt voor de gedaane communicatie, ik heb te ge lijk Uedl. Kunde en Stoutheid geadmireert. UEdl. moet zeekerlijk wijnig ver trouwt hebben op de Chirurgijns aldaar, zoude UEdl. zulk eene operatie aan UEdl. eijgene Beminde doen. Ik feliciteer UEdl. met het Succes'". Helaas is de ingreep niet succesvol. Berdina Tak overlijdt op 9 augustus 1752 en wordt op 15 augustus begraven in de Oude Kerk in Middelburg52. Op 1 juli 1753 hertrouwt 46. Spiegel van de lijd: 225 Jaar verzamelen door hei Koninklijk Zeemvsch Genootschap der We tenschappen (Middelburg 1994). catalogusnr. 56: Doos mei concrementen afkomstig van operaties en secties. Achttiende eeuw (G 2434). 47. Verkroost. De Wind en staarsteken. 416. 48. Verkroost. Levensbeschrijving de Wind. 17. 49. Moulin. History Surgery. 229. 50. Verkroost. Levensbeschrijving de Wind. 17. 51. Verkroost, Brieven van Camper aan de Wind. 1285. Bibliotheek der Universiteit van Amster dam, Bibliotheek KNMG, EF 180. 52. Paulus de Wind en zijn eerste vrouw Berdina Tak zijn begraven in de Oude Kerk te Middelburg. Deze kerk is in 1833 gesloopt. Van oude grafstenen is niets meer over. In 1797 zijn op bevel van het Voorlopig Bewind van de Bataafsche Republiek alle op openbare plaatsen aangebrachte familiewa pens. waaronder de wapens op grafzerken en graftomben, verwijderd. Destijds is nauwkeurig opgete kend. welke grafzerken in de Middelburgse kerken van familiewapens waren voorzien. De Wind en Tak komen op die lijst niet voor. Zie: P.J. Relhaan Macaré, Wapenborden en wapens op Tombes, mo numenten en gi tijgeSteenten in de kerken van de voormalige Provincie Zeeland, deel 1. 116-122. 67

Archief | 1998 | | pagina 93