PAULUS DE WIND 1714-1771 O.P. Bleker en J.Z.S. Pel Inleiding Paulus de Wind was chirurgijn, steensnijder, vroedmeester en stadsdoctor van Middelburg, geneesheer bij de kamer Zeeland van de Verenigde Ooslindische Compagnie en examinator van de scheepschirurgijns. De Wind is een typisch voorbeeld van een Nederlandse medicus in de tijd van de Verlichting. Hij stu deerde aan hel Atheneum 11 lustre te Amsterdam en aan de universiteit van Leiden en maakte een 'grand tour' naar Parijs. Hij was voornamelijk geïnteresseerd in heelkunde en verloskunde. Hij correspondeerde met geneeskundige beroemdhe den van zijn tijd en was goed op de hoogte van nieuwe medische technieken en instrumenten. Zijn bijzondere belangstelling ging uit naar de baring, en vooral naar een stoornis van de uitdrijving: hel geklemde hoofd. De Wind zocht naarstig naar een oplossing van dit belangrijke probleem en construeerde een eigen ver loskundige tang. De Gouden Eeuw en de eeuw van de Verlichting De zeventiende eeuw wordt wel de Gouden Eeuw van de nieuwe Nederlandse re publiek genoemd. Hel was een tijd van snelle ontwikkeling van de internationale handel, een tijd van groei van politieke macht en een tijd waarin kunsten, weten schappen en geneeskunde een grote bloei doormaakten. Landgenoten zoals Swammerdam (1637-1680), Ruysch (1638-1731). De Graaf (1641-1673), Van Leeuwenhoek (1632-1723), Bidloo (1649-1713) en Boerhaave (1668-1738) le verden belangrijke bijdragen aan de ontwikkeling van de medische kennis in hun tijd'. De gouden eeuw van de Nederlandse wetenschap begint halverwege de ze ventiende eeuw en is een opmaat voor de groei en popularisering van de weten schap in hel Europa van de achttiende eeuw, de eeuw van de Verlichting. De tweede helft van de achttiende eeuw toont een afname van de Nederlandse han del en politieke macht. De Verlichting is in Nederland dan over haar hoogtepunt heeir. De stichting van de Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem in 1752 en van hel Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Vlissingen in 1765 is een direct gevolg van de popularisering van kennis en wetenschap'. De Wind was lid van beide genootschappen'. De auteurs danken prof. dr. S. Vooistra en drs. B. Schuytvlot voor hun belangrijke advies en hulp. 1. Lindeboom. Medische Wetenschap Nederland. 55-72. 2. Israel. Dutch Republic. 1038. 3. Israel. Dutch Republic. 1065. 4. Lindeboom. Biography. 2180-2182. 57

Archief | 1998 | | pagina 83