kerk te Middelburg de presentatie plaats. De heer mr. C. Kool eerde dr. P.J. Ver- kruijsse, jarenlang voorzitter van de commissie tol redactie van Archief en Wer ken. met de toekenning van de genootschapspenning. Ook de andere redactie-leden, in het bijzonder mevrouw drs. D.M.A. Noorlan- der-van der Lee. werden bedankt voor hun inzet en bijdragen. Op 16 december overleed de hoofdconservator, dr. J.H. Kluiver. Zijn overlijden was een schok voor ieder die zoveel jaren met hem had samengewerkt. Werkgroepen en Commissies Werkgroep Historie en Archeologie De Werkgroep heeft verslagen kennisgenomen van het overlijden van haar voor zitter, dr. J.H. Kluiver. Bijna 25 jaar heeft hij deze functie met veel inzet en be trokkenheid vervuld. Gedurende zijn ziekte nam vice-voorzitter drs. F. van dei- Doe de voorzittersfunctie waar. Het ledental van de Werkgroep en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek steeg licht tot 815 leden. In de algemene ledenvergadering op 14 december trad J.H.F. Schwartz als bestuurslid af. Ruim vijfjaar vervulde hij nauwgezet de functie van secretaris. In zijn plaats werd mevrouw A. van Waarden-Koets be noemd. Tevens werd als bestuurslid benoemd de heer drs. L.R. Priester. In de door het terugtreden van de heer Schwartz uit de redactie van Nehcilennici ont stane vacature werd de heer M.C.S. Raats benoemd. Het bestuur kwam dit jaar zeven maal bijeen. Op 16 januari en 19 juni vonden gezamenlijke vergaderingen met de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek en een vertegenwoordiging van de redactie van Nehalennia plaats, ter be spreking van veranderingen in druk en opmaak en kostenbeheersing van het bul letin. Op 11 november was er een gezamenlijke vergadering met de Werkgroep Wetenschappelijke Geschiedschrijving Zeeland van de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland ter bespreking van de herziene uitgave van de 'Lijst van leemten in het historisch onderzoek over Zeeland'. De tweede druk van het in 1984 door de Werkgroep Historie en Archeologie uitgegeven overzicht zal in 1999 gereed komen. In de reeds 'voordrachten lopend onderzoek' werd in huize 's-Hertogenbosch twee maal een onderzoek naar een aspect van de Zeeuwse geschiedenis nader be licht. Achtereenvolgens spraken op 20 april de heer C.F. de Baar over 'De brie- venposterij in het gewest Zeeland tot de Franse Tijd' en op 14 december me vrouw dr. J.C. Dekker over 'F.M. Wibaut (1859-1936), een sociaal-democraat als ondernemer in Middelburg'. De jaarlijkse excursie voerde op 16 mei naar Frans-Vlaanderen. Na een bezoek aan Kassei en St. Omer werden enkele Vlaamssprekende dorpen aangedaan. De twaalfde Historische Studiedag stond in het teken van de landbouw in Zee land. naar aanleiding van het verschijnen van het boek van dr. P.R. Priester Ge schiedenis van de Zeeuwse landbouw ca. 1600-1910. Behalve de auteur waren sprekers prof. dr. E. Thoen van de Rijksuniversiteit Gent, dr. J. Bieleman en mr. drs. P.J. van Cruyningen. beiden verbonden aan de Landbouwuniversiteit Wage- ningen, en de historicus dr. J. Zwemer. De organisatie geschiedde dit jaar in sa menwerking met de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland. De studiedag vond plaats op 28 november in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg en werd door ongeveer 100 belangstellenden bezocht. 112

Archief | 1999 | | pagina 122