veertiende eeuw daterende beeldhouwwerkje. Het vermiste voorwerp heeft jaren lang op een boekenkast gestaan in het voormalige Provinciaal Depot voor Bo demvondsten (Balans 17) te Middelburg en is daar vermoedelijk door een inslui per ontvreemd; het P.D.B. (nieuwe naam Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland), waarin veel archeologische voorwerpen van het Genootschap zijn op geslagen. verhuist in januari 1999 naar Armeniaans Schuitvlot 1 te Middelburg (voormalige brandweerkazerne) alwaar de veiligheid van de Zeeuwse areheolo gica tegen brand en inbraak beter gewaarborgd kan worden. Historisch-topografische alias Zelandia Illustrata De conservatoren drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. P.J. Smallegange berich ten als volgt: Het overlijden van de heer dr. J.H. Kluiver is voor de beheerscommissie Zelandia Illustrata een gevoelige slag. Kluivers inbreng in deze commissie, waarvan hij sinds 1982 deel uitmaakte, was groot en zal zeer gemist worden. Wij gedenken hem in dankbaarheid. De werkzaamheden aan het samen te stellen supplement op de catalogus van Lin ger hebben ook dit verslagjaar veel tijd gevergd. Alle aanwinsten zijn nogmaals bekeken omdat de selectievoorwaarden voor het opnemen van een aanwinst in de catalogus zijn veranderd. In de loop van hel jaar kwam het project 'Collectie Nederland', waarbij alle beeldcollecties in Nederland digitaal gefotografeerd zullen worden, van de grond. De opnamen van de afdeling Zeeland van deze atlas zullen in 1999 wor den gemaakt. Vanwege dit project zijn de criteria voor de selectie opnieuw ver anderd en de aanwinsten nogmaals bekeken. De in het verslagjaar samengestelde Genootschapsagenda, voor het jaar 1999, heeft tot onderwerp: 'Burchten en Buitenplaatsen'. Voor deze agenda zijn 57 af beeldingen uit de Zelandia geselecteerd. Rond deze agenda is in het Museum de Schotse Huizen te Veere van 11 september tot en met 4 oktober een tentoonstel ling ingericht. Voor de tentoonstelling rondom Marnix van St. Aldegonde te West-Souburg zijn door de conservatoren drie panelen met afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata ingericht. Verder zijn nog kaarten, tekeningen, gravures en foto's uit de Zelandia ten be hoeve van 3 tentoonstellingen in Zeeland uitgeleend. Tevens maakte het Zeeuws Museum een keuze uit de Zelandia voor een videopresentatie over Walcherse on derwerpen. ïn 1998 zijn 106 afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata in de studiezaal van het Rijksarchief in Zeeland geraadpleegd. Van prenten in de Zelandia Illustrata zijn aan derden 132 fotoreproducties/dia's geleverd. Het Genootschap heeft ook dit jaar een prentbriefkaart uitgegeven. Het is een re productie van een tekening in de Zelandia gemaakt door W.F.H. Douw van dei- Krap uit 1904. Te zien is het gebrandschilderd raam van het Sint Jozef- of Tim mermansgilde in het koor van de in 1834 afgebroken Noordmonsterkerk te Mid delburg. De Zelandia Illustrata werd in 1998 door aankopen en schenkingen met 42 num mers uitgebreid: 2 kaarten, 67 prenten/tekeningen, 315 foto's. 16 delen documen tatie, 2 albums met 446 prentbriefkaarten, 1 lithografische steen. De belangrijk ste aanwinsten waren 1 portrettekening van de huisarts Simons te Middelburg 122

Archief | 1999 | | pagina 132