Op zoek naar een rijke buit zetten Daniël Le Clercq en diens compagnie via de Spaanse kust koers naar de Azoren. Na enige tijd te hebben gekluisd in dc wate ren rondom deze eilandengroep bespeurden de kapers op 12 januari 1631 ter hoogte van de 33e breedtegraad op ongeveer 150 zeemijlen ten zuidwesten van de Azoren een Portugees schip. Naar later zou blijken ging het om het karveel Nostra Seignora de Rosario dat met een lading suiker en tabak onderweg was van Pernambuco in Brazilië naar Lissabon. Na achtervolging en entering werd de Nostra Seignora de Rosario tenslotte tussen acht en negen uur "s avonds door de Zeeuwen veroverd. Nog diezelfde avond liel Daniël le Clerck vijftien mannen en twee jongens aan boord van het Portugees karveel brengen om het naar Vlissin- gen te varen. Alvorens met de rijke buit - dc lading werd geschat op 12.000 sterling - gezamenlijk koers te zetten naar Vlissingen werd omstreeks 14 januari 1631 St. Michael, een der Vlaamse eilanden, aangedaan waar 26 van de Portu gese opvarenden aan land werden gezet. In hun koers huiswaarts werden kaper en prijs door noodweer echter van elkaar gescheiden, en was de Salamander ge dwongen de haven van Plymouth binnen te lopen. Op 12 februari 1631 zetten Le Clercq en zijn kornuiten voet aan wal. Ruim een week later arriveerde daar ook de Nostra Seignora de Rosario ongedeerd. Doorkruiste plannen. De Spaans-Engelse vrede van 1630 Zowel Daniël Le Clercq als Daniël Hardenberch dachten door het bereiken van de Engelse kust hun prijzen veilig te hebben gesteld. Groot was dan ook hun ver bazing toen hun schepen ondanks artikel 17 van hel Nederlands-Engelse bondge nootschap en de succesvolle praktijk van de afgelopen jaren alsnog werden aan gehouden. Wat de Zeeuwen door hun maandenlange verblijf op zee namelijk niet beseften was dat het politieke klimaat in Engeland sinds hun vertrek gewijzigd was. waardoor de strijd voor hen pas echt zou beginnen. Door de Engelse toena dering tot Spanje wisten de Portugese gevangenen van beide kaperschepen bij warrant van het High Court of Admiralty beslag te leggen op de veroverde prij zen hetgeen zou resulteren in eindeloze processen die een opvallende gelijkenis vertoonden'". Het was vooral geldnood die de oorlogszuchtige plannen van de Engelse vorst doorkruiste en hem tot deze drastische diplomatieke ommekeer had aangezet. Karei I wenste zonder parlement, te regeren maar was daardoor afgesneden van de voor de oorlog benodigde subsidies. Nadat in 1629 met Frankrijk vrede geslo ten was, werden ook de reeds in 1627 door de kunstschilder en diplomaat Pieter Paul Rubens geïnitieerde informele betrekkingen met Spanje opnieuw aan geknoopt". Met als lokaas de restitutie van de Palts aan Kareis schoonbroer 30. ARA, SG 5892 I (Lias Eng.) Joachimi aan de Staten-Generaal, 25 februari en 13 maart 1631 met de warrant voor het arrest op de Nostra Seignora de Rosario d.d. 16/26 februari 1631 in afschrift bijgevoegd. De warrant van het High Court of Admiralty voor de Nostra Seignora de Bon Voyage da teerde van 4/14 januari 1631 (PRO. SP 84/143 ff.88r-92r Joachimi aan Karei I. 12/24 maart 1631). 31. Adams. "Spain or the Netherlands?', 99-100. R. Lesaffer, Defensor Pacis Hispanicae. De Kar dinaal-Infant. de Zuidelijke Nederlanden en de Europese politiek van Spanje: Van Nördlingen tot Breda 1634-1637(Standen en Landen 97) (Heule 1994) 41-42. 44

Archief | 1999 | | pagina 54