Le Clercq zich schuldig zou hebben gemaakt aan zeeroverij voor het eerst tot openlijke bemoeienis van de Staten-Generaal met de rechtszaak. In een brief van 15 augustus 1631 aan Karei I bestreden de Staten-Generaal in ferme bewoordin gen de aangevoerde onrechtmatigheid van de aan Daniël Le Clercq verstrekte ka perbrief. Dat soldaten in krijgsdienst van een buitenlandse vorst konden treden was in de toenmalige oorlogspraktijk tussen staten immers een gangbare zaak: ook Engelse soldaten vochten in de Republiek tegen Spanje zonder enige gerech telijke tegenwerping58! Voor de Staten-Generaal was de rechtszaak in Engeland tegen Daniël Le Clercq op den duur derhalve onaanvaardbaar, "because it im- plyed some kind of submission of such causes to the justice or judicature of Eng land'. De private belangen van de Zeeuwen moesten desnoods wijken voor het Nederlandse staatsbelang: 'They had rather this prize were lost then to yeelde to any such course They were resolved to settle it for an ordre that none of their prizes shall ever enter into his Majesties havens or roades, but yf extremity presse, rather burne or fire both ships and goods at sea, then by comming into England putt themselves into a condition of having all taken away a prize and give to the Spaniards to have the judge of the Admiralty become judge of the justnes or unjustnes of their warre with Spaine and the power of the Prince of Orange to give commission to the inhabitants, though borne under another gouvernmentk aldus de Engelse ambassadeur in Den Haag, Dudley Carleton59. Dus liever nog dan dat de Spanjolen met de door Nederlandse kapers veroverde buit aan de haal gingen en dat een vreemde rechter zou mogen oordelen over in terne oorlogsaanlegenheden, gingen de Staten-Generaal akkoord met de ontbin ding van het 17de artikel van het verdrag van Southampton waarbij de terloops in Engeland ingebrachte prijzen zouden worden vernietigd! Voortgaande procedures Toen in de zomer van 1631 duidelijk werd dat in de procedure tegen Daniël Le Clercq ook dergelijke aspecten ter discussie stonden en de zaak er een van de lange adem dreigde te worden, werd door de Nederlanders besloten tot ingrijpen der maatregelen. Omdat kapitein Daniël Le Clercq zich terecht realiseerde dat een spoedige opheffing van het arrest op de prijs Nostra Seignom cle Rosario niet te verwachten was, zond hij om de investeringskosten voor zijn reders te 58. PRO. SP 84/144 ff.25r-26r, Staten-Generaal aan Karei 1. 5/15 augustus 1631: 'Maïs qu'il pour- roit estre tenu pour pirate. laquelle position nous (rouvons sy estrange qu'elle sur le eharap devroit esire rejectee sans debat pource que plusieurs subiects de voire Majeste et des aultres Princes el Po tentals nos amiz el alliez se transport ant de jour a au lire de bon gre de leurs souverains vers ces pro vinces unis pour porter les amies tant par mer que par terre conlre notre ennemy saris encourir la moindre taschc de pirate ou voleur, mais ils en sont guarantis par nos commissions ou celle du Seig neur Prince d'Orange non moins que les aultres subiecls de nos amys et alliez qui se vont rendre au cosle de notre ennemy ce qui aussi a lieuves subiecls qui se retirent par quelque necessite de la juris diction de leurs Princes naturels donl la practiquc et observation generale par lout l'Europe en faict foy, et pour couper broche eest affaire el m abuser point de la patience de voire Majeste'. 59. PRO, SP 84/144 ff,46r-53r, Carleton aan Dorchester, 16 augustus 1631. 54

Archief | 1999 | | pagina 64