laken en met rugleuningen van rood leer. Rekeningen voor de aanschaf van de kaarten, die de glasschilder aan de muur tekende, ontbreken evenals een betaling voor de globe en het schoorsteenstuk. Cornell's van Barlaer Toen de rekenmeesters eenmaal besloten hadden hun vensters met gebrandschil derde ramen te versieren, hebben /e er vermoedelijk toch wel even over gedeli bereerd aan welke ambachtsman zij deze opdracht moesten verlenen. Hoewel 's lands glazenmaker Jacob Stangeniete, die alle werkzaamheden aan de ramen in de gebouwen van Hof van Zeeland uitvoerde, een jaar eerder voor één van de ra men van het rekenkamergebouw 'een gebacken ovael met een wape' had gele verd, was voor een portret van de heren beslist meer talent vereist. De laatste ja ren had men bijzonder goede berichten gekregen over hel werk van Cornelis van Barlaer jr". Deze had na de dood van zijn vader in 1642 het familiebedrijf in Middelburg voortgezet en de opdrachten van de stad voor wapenovalen in de Ka mer van hel Landrecht in West-Souburg en die van de keurschepenen in Klevers- kerke, voor het grote raam met het wapen van Middelburg in de nieuwe kerk van Sint Laurens en recentelijk voor een 'geschreeven glas" ten behoeve van de hof- slede van Johan de Knuyt naar behoren vervuld. Ook binnen het Sint-Lucasgilde had Van Barlaer jr. zich verdienstelijk gemaakt, de afgelopen twee jaar was hij zelfs deken geweest. Hoewel de exacte gang van zaken niet meer te achterhalen is, lijkt het vrijwel zeker dat Cornelis van Barlaer de opdracht kreeg. Tien jaar la ter was hij degene die uit de kas van de Rekenkamer betaald werd voor het 'ver- maecken' van het ovaal 'daerin gestelt de Rekencamer in postuer' en ook het ovaal met het wapen van Middelburg dat in 1658 vervangen moest worden, werd door hem geleverd. Noch in de rekeningen van de espargnes, noch in die van de ontvanger-generaal komen voor belangrijke opdrachten in deze jaren andere glasschilders voor. De rekeningen van 's lands glazenmaker Jacob, en vanaf 1658 diens zoon Arnoudt, Stangeniete behelzen bijna uitsluitend reparaties, schoon- maakwerkzaamheden en leverantie van 'wit' (dus onbeschilderd) glas. Tegen 1657 had Van Barlaer zijn naam definitief gevestigd. Alle belangrijke opdrachten van stad en Staten gingen naar hem. De stad Middelburg, de Staten van Zeeland, gewestelijke bestuurscolleges en particulieren maakten regelmatig van zijn diensten gebruik. Cornelis van Barlaer was niet de enige Zeeuwse glasschilder. In Middelburg werkten tussen 1640 en 1680 tenminste achttien II. Zie voor gegevens over Cornelis van Barlaer: A. Bredius, 'De gildeboeken van Sim Lucas te Middelburg', in: Archief voor Nederlandsche kunstgeschiedenis: verzameling van meerendeels onuit gegeven berichten en mededelingen betreffende Nederlandsche schilders, plaatsnijders etc. bijeenge bracht door Fr.D.O. Obreen, 7 dln. Rotterdam 1877-1890 VI (1884-1887) 106-264: A.A. van der Poel, 'Een kerkraam van C. van Barlaer uil Schoondijke'. in: Antiek 8e jrg (1973) nr. 2. 99-110: R. Willemsen, 'Glazen van Cornelis van Barlaer'. in: Antiek. 1 Ie jrg. 1976) nr 5. 436-444. 85

Archief | 1999 | | pagina 95