len onrechte, de indruk ontstaan dat de toestand van de verzamelingen op alle fronten te wensen overlaat. Dit is beslist onwaar. De situatie van de verzamelin gen is in het algemeen goed te noemen en geen enkele conservator kan ook maar enigszins van kwader trouw beticht worden, zoals ook door het bestuur is beves tigd. Integendeel, de conservatoren hebben sinds hun aanstelling -geheel belan geloos- veel werk verzet om een goed beheer mogelijk te maken. De achterstan den in de registratie zijn evenwel nog steeds groot. De samenwerking met het Zeeuws Museum kan op verschillende punten nog verbeterd worden. Delen van de Genootschapscollecties zijn moeilijk toegankelijk, veel voorwerpen zijn voor de conservatoren niet te raadplegen en er zijn onduidelijkheden betreffende de registratie en locatie. Helaas kon ook in 1998 de nieuwe bruikleenovereenkomst niet worden getekend, zodat nieuw verworven objecten elders moesten worden bewaard. De inkomsten voor de verzamelingen gaven in 1998 een stijging van 2.747,- te zien. Ten behoeve van de verzamelingen brachten de begunstigers dit jaar 2.808.- bijeen en de leden 4.971.- als gift boven de contributie. Aan giften werd 2.550.- ontvangen en aan reproductierechten 2.190.-. De rente van de oude legaten bedroeg 3.502,-. In totaal beliepen de inkomsten van de commis sie in 1998 daarmee 16.021,-. Aan aankopen werd een bedrag van 14.830,- besteed, na aftrek waarvan het Begunstigersfonds 36.518,- aan reservering van niet bestede jaarbudgetten en tegoeden van de verschillende afdelingen bevat, 1.191,- meer dan in 1997. Over de afzonderlijke afdelingen berichten de conservatoren als volgt: Historische voorwerpenkunst en kunstnijverheid In de collectie hebben zich geen veranderingen voorgedaan. De waarnemend conservator, mevrouw drs. C.E. Zonnevylle-Heyning, beantwoordde een aantal vragen van derden. Muziekinstrumenten In de collectie hebben zich geen veranderingen voorgedaan. Volkenkund ige voon i er pen De conservator drs. F. van der Doe bericht als volgt: Na lange tijd heeft de verzameling volkenkundige voorwerpen weer een eigen conservator. Vanaf 1982 is hel conservatorschap op zorgvuldige wijze waargeno men door de hoofdconservator dr. J.H. Kluiver. Nog in hel voorjaar van 1998 droeg hij, verheugd, de zorg voor deze bijzondere collectie over. De verzameling ethnografica is ontstaan uit het 'kabinet van zeldzaamheden'. De oudste onderde len zijn reeds verworven in de jaren '70 van de achttiende eeuw. De verzameling bestaat uit voorwerpen afkomstig van tal van verschillende volken. Hoewel veel voorwerpen van natuurlijk materiaal zijn, is bepalend voor opname in de verza meling dat zij een uiting van cultuur zijn, dat wil zeggen door mensen zijn ge maakt, gebruikt of vereerd. Dit zijn onder meer wapens, kleding, sieraden, eet- en drinkgerei, gebruiksgoederen, rituele en godsdienstige voorwerpen, muziek instrumenten en modellen. Een van de bekendste objecten is de in 1782 aan het Genootschap geschonken Egyptische mummie. Op de jubileumtentoonstelling in

Archief | 1999 | | pagina 128