Afb. I. Leerlingen ran de meisjesschool op de Grote Markt te Vlissingen met Inin di rectrice mej. J.W. Beijerman in 1884. uitreiking - behoorden de pastoor en de schoolopziener tot de notabelen die door de onderwijzer waren uitgenodigd. Het was een mooie zonnige dag. de feeste lijkheden vonden buiten plaats en na afloop dronken pastoor en schoolopziener eensgezind een glas wijn. In Eede was geen vuiltje meer aan de lucht. Dat deze kleine schoolstrijd niet veel meer is geweest dan een storm in een glas water, was te danken aan het diplomatieke optreden van dc schoolopziener en niet minder aan het feit dal de enthousiaste schoolmeester, zelf ook rooms-ka- tholiek. de ouders op zijn hand had. Toch bleef in de grensstreek het "prote stantse" karakter van de openbare school af en toe moeilijkheden opleveren. Hel ontbreken van een crucifix in de school, de aanwezigheid daarentegen van de bij bel. hel zingen van psalmen en gezangen en vooral het. rond 1825, invoeren van de voor het aanvankelijk leesonderwijs bestemde en toentertijd zeer geavan ceerde "klankmethode" met de daarbij behorende letterkast - door de geestelijk heid in Vlaanderen een "duivelse machine" genoemd - waren stenen des aan stoots. Landelijk gezien waren het niet alleen de rooms-katholieken, maar ook de or thodoxe protestanten die bezwaar aantekenden tegen de openbare school. Met de vorming van kerkelijke gemeenten van christelijke afgescheidenen - in Zeeland gebeurde dal omstreeks 1840 - werd dc roep om confessioneel onderwijs steeds luider. Terwijl de bezwaren die sommige rooms-katholieken in Zeeuwsch-VIaan- deren legen de openbare school hadden, slechts tot enige schermutselingen had den geleid, speelde de echte Zeeuwse schoolstrijd zich af op Zuicl-Beveland. Na dat een groepje afgescheidenen in Goes verscheidene vergeel se pogingen had 101

Archief | 2000 | | pagina 111