In het decembernummer van 1999 verscheen voor het eerst de nieuwe rubriek Aanwinsten. In deze rubriek presenteert een van de conservatoren van het Ge nootschap een recente aanwinst van de collectie. Gestreefd wordt naar een zo goed mogelijke spreiding over alle onderdelen van de verzamelingen van het Ge nootschap. Een vast onderdeel van de nieuwe rubriek vormen de via het ruilver keer ontvangen aanwinsten. De conservator ruilverkeer presenteert telkens een selectie daaruit. Hel gebruik om op elke jaargang een index te laten verschijnen werd dit jaar voortgezet. Met het maartnummer werd een index op de zevende jaargang (1998) verstuurd. Dr. H.J. Zuidervaart trad tot de commissie toe. Commissie Verkoop Publicaties Het afgelopen jaar werd gekenmerkt door ingrijpende veranderingen. De moei lijke toegang van de Middelburgse binnenstad maakte dat de Vlasmarkt, waar de winkel in huize 's-Hertogenbosch was gevestigd, minder intensief bezocht werd door hel winkelende publiek, waardoor de verkoop terugliep. De verkoop van huize 's-Hertogenbosch per 1 september 1999 betekende het einde van de ver koop aldaar. Enkele boekenmarkten en verkopen bij manifestaties zorgden niette min voor een goede omzet, die - inclusief de verkoop via het kantoor - een be drag opbracht van ruim 10.500. Nu de Commissie althans voorlopig niet meer over winkelruimte beschikt, beraadt zij zich op andere mogelijkheden om de ver koop te stimuleren. Agendacommissie De Agendacommissie heeft in 1999 hard gewerkt aan de voorbereiding en de productie van de agenda van het Genootschap voor het jaar 2000. Dit zal de derde agenda zijn in de reeks, die in 1998 is gestart. Elke agenda heeft een eigen thema, en voor de agenda 2000 werd dit 'lering en vermaak'. Hiertoe werden il lustraties uit de historisch-topografische atlas Zclandia Illustrata geselecteerd. Deze collectie omvat ruim 17.000 objecten, waaronder kaarten, tekeningen, fo to's, prenten enzovoort met betrekking tot Zeeland vanaf de zestiende eeuw. Ge let op de gunstige vooruitzichten voor de verkoop in het voorjaar van 1999, be sloot de Commissie in april de oplage op 4.400 exemplaren te bepalen, zijnde vierhonderd meer dan in 1999. Mede door de inzet van Clemens van Kempen, ondersteund door Ankie van Noppen, kon een omzet van ca. 64.000 worden gehaald. Na aftrek van alle kosten resteerde een positief resultaat van ruim 18.500, dat aan hel Genootschap kon worden afgedragen. De omzet wordt hoofdzakelijk verkregen door verkoop aan ondernemingen in Zeeland en daar buiten. Zelfs in Afrika is men met hel fraaie product bekend en worden enige honderden exemplaren aan bedrijven verkocht. Ter ondersteuning van de ver koop en voor de promotie van het Genootschap werd in het museum De Schotse Huizen te Veere in de zomerperiode een expositie van een deel van de oorspron kelijke illustraties uit de agenda 2000 ingericht. In opdracht van de commissie werd de fotografie van de illustraties verzorgd door A.N. Arestedes te Middelburg. Studio Beckers/vd Kooij te Oud-Vossemeer zorgde voor ontwerp, zetwerk en opmaak, terwijl lithografie en druk door Snoeck-Ducaju Zoon te Gent werden verzorgd. W. van Bork te Middelburg nam de vertaling in het Engels van de teksten op zich. 185

Archief | 2000 | | pagina 195